Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Placement on Vehicle | Left |
| Weight | 0.614 kg |
| Light Function | with reverse light |
| Paired article numbers | 047132 |
| Section | Inner Section |
| Type | Tail Light Assembly |
| Light Design | LED |
| Function | Tail Light Assembly |
Important compatibility info
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Placement on Vehicle | Left |
| Weight | 0.614 kg |
| Light Function | with reverse light |
| Paired article numbers | 047132 |
| Section | Inner Section |
| Type | Tail Light Assembly |
| Light Design | LED |
| Function | Tail Light Assembly |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Weight | 2.165 kg |
| Light Function | with rear fog light, with reverse light |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Additional Information | with bulb holder |
| Paired article numbers | 043859 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Weight | 2.165 kg |
| Light Function | with rear fog light, with reverse light |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Additional Information | with bulb holder |
| Paired article numbers | 043859 |
Important compatibility info
| Weight | 0.29 kg |
| Material | Plastic |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| Bore Diameter 1 | 15.87 mm |
| Function | Master Cylinder, clutch |
| for manufacturer number | KG15042.4.1 |
Important compatibility info
| Weight | 0.29 kg |
| Material | Plastic |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| Bore Diameter 1 | 15.87 mm |
| Function | Master Cylinder, clutch |
| for manufacturer number | KG15042.4.1 |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 18 |
| Hub Profile | 20,97 x 18,2 |
| External diameter, clutch pressure plate | 180 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 3.36 kg |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Release Bearing (804036)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 18 |
| Hub Profile | 20,97 x 18,2 |
| External diameter, clutch pressure plate | 180 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 3.36 kg |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Release Bearing (804036)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| External diameter, clutch pressure plate | 192 mm |
| Number of Teeth | 19 |
| Function | Clutch Kit |
| Weight | 4.55 kg |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Replaces | 828106 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| External diameter, clutch pressure plate | 192 mm |
| Number of Teeth | 19 |
| Function | Clutch Kit |
| Weight | 4.55 kg |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Replaces | 828106 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



