Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Number of Teeth | 18 |
| Hub Profile | 20,54 x 18 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 4.48 kg |
| Extra Description | KIT3P |
| External diameter, clutch pressure plate | 180 mm |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 18 |
| Hub Profile | 20,54 x 18 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 4.48 kg |
| Extra Description | KIT3P |
| External diameter, clutch pressure plate | 180 mm |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Weight | 0.55 kg |
| Bore Diameter | 32 mm |
| Replaces | 804577 |
| Material | Plastic |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| for manufacturer number | ZA32011.4.9 |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| Weight | 0.55 kg |
| Bore Diameter | 32 mm |
| Replaces | 804577 |
| Material | Plastic |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| for manufacturer number | ZA32011.4.9 |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Number of mounting bores | 3 |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Port/Connecting thread | M10x1 |
| Bore Diameter | 31 mm |
| Fill Medium | Brake Fluid |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
| Weight | 0.37 kg |
| Replaces | 804504 |
Important compatibility info
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Number of mounting bores | 3 |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Port/Connecting thread | M10x1 |
| Bore Diameter | 31 mm |
| Fill Medium | Brake Fluid |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
| Weight | 0.37 kg |
| Replaces | 804504 |
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Bore Diameter | 30 mm |
| for manufacturer number | ZA30012.7.1 |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Weight | 0.44 kg |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Bore Diameter | 30 mm |
| for manufacturer number | ZA30012.7.1 |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Weight | 0.44 kg |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | with bulb holder |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Paired article numbers | 044456 |
| Section | Outer section |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 0.87 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | with bulb holder |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Paired article numbers | 044456 |
| Section | Outer section |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 0.87 kg |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




