Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Paired article numbers | 046625 |
| Light Design | Halogen |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Left |
| Bulb Type | H7 |
| Function | Headlight |
| Type | Headlight |
| Weight | 4.6 kg |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Light Function | with low beam, with high beam |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Optical Impression | Yellow |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Placement on Vehicle | Right |
| Paired article numbers | 045350 |
| Weight | 2.97 kg |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Optical Impression | Yellow |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Placement on Vehicle | Right |
| Paired article numbers | 045350 |
| Weight | 2.97 kg |
Important compatibility info
| Weight | 4.6 kg |
| Light Function | with low beam, with high beam |
| Type | Headlight |
| Light Design | Halogen |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Bulb Type | H7 |
| Paired article numbers | 046624 |
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Weight | 4.6 kg |
| Light Function | with low beam, with high beam |
| Type | Headlight |
| Light Design | Halogen |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Bulb Type | H7 |
| Paired article numbers | 046624 |
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information | with bulb holder |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Paired article numbers | 044523 |
| Colour | Red |
| Light Function | with rear fog light |
| Weight | 1.07 kg |
| Light Design | LED |
| Section | Inner Section |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information | with bulb holder |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Paired article numbers | 044523 |
| Colour | Red |
| Light Function | with rear fog light |
| Weight | 1.07 kg |
| Light Design | LED |
| Section | Inner Section |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 21 |
| Hub Profile | 28,9 x 25,4 |
| Weight | 9.72 kg |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P |
| External diameter, clutch pressure plate | 262 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 21 |
| Hub Profile | 28,9 x 25,4 |
| Weight | 9.72 kg |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P |
| External diameter, clutch pressure plate | 262 mm |
Important compatibility info
| Weight | 1.58 kg |
| Voltage | 12 V |
| Placement on Vehicle | Front |
| Function | Wiper Motor |
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Bolted |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Wiper Motor |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




