Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information | with original trademark |
| Paired article numbers | 450874 |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Weight | 4.6 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Indicator Colour | transparent |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Light Design | Halogen |
| Paired article numbers | 044503 |
| Bulb Type | H7, W5W |
| Light Function | with low beam |
| Weight | 3.87 kg |
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
Important compatibility info
| Indicator Colour | transparent |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Light Design | Halogen |
| Paired article numbers | 044503 |
| Bulb Type | H7, W5W |
| Light Function | with low beam |
| Weight | 3.87 kg |
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
Important compatibility info
| Weight | 7.55 kg |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| Hub Profile | 29 x 26 |
| Bore Diameter | 36 mm |
| Number of Teeth | 26 |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Material | Aluminium |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with High Efficiency Clutch |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Replaces | 834412 |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (832388)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804528)
Important compatibility info
| Weight | 7.55 kg |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| Hub Profile | 29 x 26 |
| Bore Diameter | 36 mm |
| Number of Teeth | 26 |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Material | Aluminium |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with High Efficiency Clutch |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Replaces | 834412 |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (832388)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804528)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information | with bulb holder |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Paired article numbers | 047037 |
| Weight | 1.41 kg |
| Light Design | LED |
| Section | Outer section |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information | with bulb holder |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Paired article numbers | 047037 |
| Weight | 1.41 kg |
| Light Design | LED |
| Section | Outer section |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | without EGR cooler, without gaskets/seals |
| Operating Mode | Electric |
| Exhaust Emission Norm | Euro 4 (D4) |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Additional Information 2 | without vacuum bypass, without clamp |
| Function | EGR Valve |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 0.86 kg |
| Type | EGR Valve |
Additional Information
General Information
When replacing and/or cleaning the EGR system, take care with the collar.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | without EGR cooler, without gaskets/seals |
| Operating Mode | Electric |
| Exhaust Emission Norm | Euro 4 (D4) |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Additional Information 2 | without vacuum bypass, without clamp |
| Function | EGR Valve |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 0.86 kg |
| Type | EGR Valve |
Additional Information
General Information
When replacing and/or cleaning the EGR system, take care with the collar.
Important compatibility info
| Weight | 1.91 kg |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
| Function | Interior Blower |
| Type | Interior Blower |
| Additional Information | without integrated regulator |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





