Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 215 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Hub Profile | 18,6 x 15,7 |
| Number of Teeth | 14 |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Weight | 4.38 kg |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828404)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810285)
Important compatibility info
| Weight | 5.35 kg |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
| Function | Clutch Kit |
| Hub Profile | 26 x 23 |
| Bore Diameter | 29 mm |
| Number of Teeth | 23 |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Material | Aluminium |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 228 mm |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (826675)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810025)
Important compatibility info
| Weight | 5.35 kg |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
| Function | Clutch Kit |
| Hub Profile | 26 x 23 |
| Bore Diameter | 29 mm |
| Number of Teeth | 23 |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Material | Aluminium |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 228 mm |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (826675)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810025)
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Number of Teeth | 23 |
| Weight | 8.86 kg |
| Hub Profile | 26 x 23 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (832544)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810212)
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Number of Teeth | 23 |
| Weight | 8.86 kg |
| Hub Profile | 26 x 23 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (832544)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810212)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| External diameter, clutch pressure plate | 242 mm |
| Weight | 7.73 kg |
| Extra Description | KIT3P with Self Adjusting Technology |
| Function | Clutch Kit |
| Hub Profile | 21,5 x 25 |
| Number of Teeth | 21 |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| External diameter, clutch pressure plate | 242 mm |
| Weight | 7.73 kg |
| Extra Description | KIT3P with Self Adjusting Technology |
| Function | Clutch Kit |
| Hub Profile | 21,5 x 25 |
| Number of Teeth | 21 |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with High Efficiency Clutch |
| Number of Teeth | 26 |
| Bore Diameter | 31 mm |
| for flywheel manufacturer | LUK |
| Weight | 5.94 kg |
| Hub Profile | 29 x 27 |
| External diameter, clutch pressure plate | 241 mm |
| Number of mounting bores at central releaser | 3 |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (832144)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810123)
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with High Efficiency Clutch |
| Number of Teeth | 26 |
| Bore Diameter | 31 mm |
| for flywheel manufacturer | LUK |
| Weight | 5.94 kg |
| Hub Profile | 29 x 27 |
| External diameter, clutch pressure plate | 241 mm |
| Number of mounting bores at central releaser | 3 |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (832144)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810123)
Important compatibility info
| Weight | 6.69 kg |
| Function | Clutch Kit |
| Only in connection with | 835001 |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing, without flywheel |
| Extra Description | SERVICE KIT3P for CONVERSION KIT |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
Technical Information
Service kit reference, For use exclusively with Valeo conversion set
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



