Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Light Function | with low beam |
| Paired article numbers | 043462 |
| Weight | 4.02 kg |
| Light Design | Halogen |
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Bulb Type | H11, HB3, W5W |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Indicator Colour | transparent |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Country Version | Europe |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Voltage | 24 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation, Anticlockwise rotation |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 1.678 kg |
| Type | Wiper Motor |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Voltage | 24 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation, Anticlockwise rotation |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 1.678 kg |
| Type | Wiper Motor |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | with bulb for low beam, with bulb for indicator |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Paired article numbers | 450707 |
| Bulb Type | H7, WY21W |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Light Function | with low beam, with high beam (halogen) |
| Weight | 4.35 kg |
| Light Design | Halogen |
| Indicator Colour | Orange |
| Frame Colour | Black |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | with bulb for low beam, with bulb for indicator |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Paired article numbers | 450707 |
| Bulb Type | H7, WY21W |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Light Function | with low beam, with high beam (halogen) |
| Weight | 4.35 kg |
| Light Design | Halogen |
| Indicator Colour | Orange |
| Frame Colour | Black |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Number of mounting bores at central releaser | 3 |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Hub Profile | 21,6 x 20 |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Number of Teeth | 26 |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Material | Plastic |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
| Weight | 5.92 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828118)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810009)
Important compatibility info
| Number of mounting bores at central releaser | 3 |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Hub Profile | 21,6 x 20 |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Number of Teeth | 26 |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Material | Plastic |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
| Weight | 5.92 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828118)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810009)
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with High Efficiency Clutch |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Weight | 7.41 kg |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (826548)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804528)
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with High Efficiency Clutch |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Weight | 7.41 kg |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (826548)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804528)
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 215 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Hub Profile | 18,6 x 15,7 |
| Number of Teeth | 14 |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Weight | 4.38 kg |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828404)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810285)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



