Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Combi Switch Function | with light dimmer function, with indicator function, without klaxon, with dynamic function (direction indicator), with wash function, with wipe interval function, with wipe-wash function, without board computer function |
| Type | Steering Column Switch |
| Function | Steering Column Switch |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 0.59 kg |
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Combi Switch Function | with light dimmer function, with indicator function, without klaxon, with dynamic function (direction indicator), with wash function, with wipe interval function, with wipe-wash function, without board computer function |
| Type | Steering Column Switch |
| Function | Steering Column Switch |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 0.59 kg |
Important compatibility info
| Extra Description | KIT2P with Self Adjusting Technology |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Weight | 6.4 kg |
| Additional Information 2 | without clutch release bearing |
Important compatibility info
| Extra Description | KIT2P with Self Adjusting Technology |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Weight | 6.4 kg |
| Additional Information 2 | without clutch release bearing |
Important compatibility info
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Placement on Vehicle | Front |
| Voltage | 12 V |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Function | Wiper Motor |
| Weight | 1.15 kg |
| Type | Wiper Motor |
Important compatibility info
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Placement on Vehicle | Front |
| Voltage | 12 V |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Function | Wiper Motor |
| Weight | 1.15 kg |
| Type | Wiper Motor |
Important compatibility info
| Weight | 2.27 kg |
| Light Function | with rear fog light, with reverse light |
| Paired article numbers | 044663 |
| Additional Information | with bulb holder |
| Placement on Vehicle | Left |
| Colour | Tinted |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Type | Tail Light Assembly |
| Light Design | LED |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Function | Tail Light Assembly |
Important compatibility info
| Weight | 2.27 kg |
| Light Function | with rear fog light, with reverse light |
| Paired article numbers | 044663 |
| Additional Information | with bulb holder |
| Placement on Vehicle | Left |
| Colour | Tinted |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Type | Tail Light Assembly |
| Light Design | LED |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Function | Tail Light Assembly |
Important compatibility info
| Light Design | LED |
| Weight | 2.27 kg |
| Paired article numbers | 044662 |
| Type | Tail Light Assembly |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Colour | Tinted |
| Additional Information | with bulb holder |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Placement on Vehicle | Right |
Important compatibility info
| Light Design | LED |
| Weight | 2.27 kg |
| Paired article numbers | 044662 |
| Type | Tail Light Assembly |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Colour | Tinted |
| Additional Information | with bulb holder |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Placement on Vehicle | Right |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




