Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Number of Teeth | 20 |
| Weight | 6.873 kg |
| Extra Description | KIT3P with High Efficiency Clutch |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Release Bearing (804172)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 20 |
| Weight | 6.873 kg |
| Extra Description | KIT3P with High Efficiency Clutch |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Release Bearing (804172)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Paired article numbers | 045435 |
| Light Function | with daytime running light |
| Weight | 4.65 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Paired article numbers | 045435 |
| Light Function | with daytime running light |
| Weight | 4.65 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Weight | 1.14 kg |
| Mounting Type | Bolted |
| Placement on Vehicle | Front |
| Function | Wiper Motor |
| Number of mounting bores | 3 |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Wiper Motor |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Weight | 1.14 kg |
| Mounting Type | Bolted |
| Placement on Vehicle | Front |
| Function | Wiper Motor |
| Number of mounting bores | 3 |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Wiper Motor |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 20 |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Weight | 5.9 kg |
| Overall Length | 56.7 mm |
| Bore Diameter | 34 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Material | Aluminium |
| Hub Profile | 23,2 x 20,1 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with High Efficiency Clutch |
| Number of mounting bores at central releaser | 3 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (832512)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810226)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 20 |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Weight | 5.9 kg |
| Overall Length | 56.7 mm |
| Bore Diameter | 34 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Material | Aluminium |
| Hub Profile | 23,2 x 20,1 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with High Efficiency Clutch |
| Number of mounting bores at central releaser | 3 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (832512)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810226)
Important compatibility info
| Weight | 6.035 kg |
| Bore Diameter | 29 mm |
| Number of Teeth | 26 |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Material | Plastic |
| Hub Profile | 28,6 x 26,4 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with High Efficiency Clutch |
| External diameter, clutch pressure plate | 241 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828556)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (875031)
Important compatibility info
| Weight | 6.035 kg |
| Bore Diameter | 29 mm |
| Number of Teeth | 26 |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Material | Plastic |
| Hub Profile | 28,6 x 26,4 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with High Efficiency Clutch |
| External diameter, clutch pressure plate | 241 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828556)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (875031)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



