Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 1.05 kg |
| Function | Throttle body |
| Exhaust Emission Norm | Euro 5 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Throttle body |
Important compatibility info
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 1.05 kg |
| Function | Throttle body |
| Exhaust Emission Norm | Euro 5 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Throttle body |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Number of Teeth | 26 |
| Bore Diameter | 36 mm |
| Weight | 7.59 kg |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with Self Adjusting Technology |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| External diameter, clutch pressure plate | 242 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828104)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804528)
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Number of Teeth | 26 |
| Bore Diameter | 36 mm |
| Weight | 7.59 kg |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with Self Adjusting Technology |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| External diameter, clutch pressure plate | 242 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828104)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804528)
Important compatibility info
| Function | Wiper Motor |
| Voltage | 12 V |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Wiper Motor |
| Weight | 0.96 kg |
Important compatibility info
| Function | Wiper Motor |
| Voltage | 12 V |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Wiper Motor |
| Weight | 0.96 kg |
Important compatibility info
| Light Function | with low beam |
| Weight | 4.7 kg |
| Paired article numbers | 045174 |
| Bulb Type | H7 |
| Function | Headlight |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Light Design | Halogen |
| Indicator Colour | transparent |
| Optical Impression | White |
| Type | Headlight |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Right |
Important compatibility info
| Light Function | with low beam |
| Weight | 4.7 kg |
| Paired article numbers | 045174 |
| Bulb Type | H7 |
| Function | Headlight |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Light Design | Halogen |
| Indicator Colour | transparent |
| Optical Impression | White |
| Type | Headlight |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Right |
Important compatibility info
| Light Design | Halogen |
| Indicator Colour | Orange |
| Function | Headlight |
| Optical Impression | White |
| Type | Headlight |
| Paired article numbers | 043513 |
| Bulb Type | H7, W5W |
| Weight | 4.5 kg |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Country Version | Europe |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Light Function | with low beam, with high beam (halogen) |
Important compatibility info
| Light Design | Halogen |
| Indicator Colour | Orange |
| Function | Headlight |
| Optical Impression | White |
| Type | Headlight |
| Paired article numbers | 043513 |
| Bulb Type | H7, W5W |
| Weight | 4.5 kg |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Country Version | Europe |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Light Function | with low beam, with high beam (halogen) |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




