Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
| Number of Teeth | 23 |
| Material | Plastic |
| Function | Clutch Kit |
| Bore Diameter | 27 mm |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| Weight | 7.64 kg |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (826978)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810011)
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
| Number of Teeth | 23 |
| Material | Plastic |
| Function | Clutch Kit |
| Bore Diameter | 27 mm |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| Weight | 7.64 kg |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (826978)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810011)
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Fill Medium | Mineral Oil |
| for manufacturer number | MZA3605.3.1 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Weight | 0.91 kg |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Fill Medium | Mineral Oil |
| for manufacturer number | MZA3605.3.1 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Weight | 0.91 kg |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| Weight | 6.33 kg |
| Hub Profile | 23 x 20 |
| Only in connection with | 835148 |
| Number of Teeth | 20 |
| Additional Information 2 | without flywheel |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | SERVICE KIT2P for CONVERSION KIT |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
Technical Information
Service kit reference, For use exclusively with Valeo conversion set
Important compatibility info
| Weight | 6.33 kg |
| Hub Profile | 23 x 20 |
| Only in connection with | 835148 |
| Number of Teeth | 20 |
| Additional Information 2 | without flywheel |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | SERVICE KIT2P for CONVERSION KIT |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
Technical Information
Service kit reference, For use exclusively with Valeo conversion set
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front, Bumper |
| Additional Information 2 | without bulbs |
| Paired article numbers | 047737 |
| Light Function | with daytime running light |
| Weight | 3.57 kg |
| Light Design | LED |
| Type | Direction Indicator |
| Function | Direction Indicator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front, Bumper |
| Additional Information 2 | without bulbs |
| Paired article numbers | 047737 |
| Light Function | with daytime running light |
| Weight | 3.57 kg |
| Light Design | LED |
| Type | Direction Indicator |
| Function | Direction Indicator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Voltage | 24 V |
| Weight | 5.22 kg |
| Type | Wiper Motor |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Voltage | 24 V |
| Weight | 5.22 kg |
| Type | Wiper Motor |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




