Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Additional Information | with single-mass flywheel |
| Weight | 18.47 kg |
| Number of Teeth | 23 |
| Hub Profile | 24,3 x 21,8 |
| Type | Conversion Set, clutch |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing, Special tools for mounting not necessary |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel, for vehicles with push type clutch |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Extra Description | KIT4P - CONVERSION KIT with High Efficiency Clutch |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Tightening angle | 90 ° |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (826911)
Important compatibility info
| Additional Information | with single-mass flywheel |
| Weight | 18.47 kg |
| Number of Teeth | 23 |
| Hub Profile | 24,3 x 21,8 |
| Type | Conversion Set, clutch |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing, Special tools for mounting not necessary |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel, for vehicles with push type clutch |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Extra Description | KIT4P - CONVERSION KIT with High Efficiency Clutch |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Tightening angle | 90 ° |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (826911)
Important compatibility info
| Additional Information | with single-mass flywheel, without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with screw set, Special tools for mounting not necessary |
| Number of Teeth | 14 |
| Hub Profile | 25,2 x 22,1 |
| Weight | 16.48 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 228 mm |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel, for vehicles with push type clutch |
| Tightening Torque | 85 Nm |
| Extra Description | CONVERSION MODULE |
| Type | Conversion Set, clutch |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828437)
Important compatibility info
| Additional Information | with single-mass flywheel, without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with screw set, Special tools for mounting not necessary |
| Number of Teeth | 14 |
| Hub Profile | 25,2 x 22,1 |
| Weight | 16.48 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 228 mm |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel, for vehicles with push type clutch |
| Tightening Torque | 85 Nm |
| Extra Description | CONVERSION MODULE |
| Type | Conversion Set, clutch |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828437)
Important compatibility info
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel, for vehicles with push type clutch |
| Hub Profile | 20,2 x 23,1 |
| Tightening Torque | 160 Nm |
| Number of Teeth | 20 |
| Additional Information | with single-mass flywheel, without central slave cylinder |
| Weight | 17.7 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 239 mm |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | CONVERSION MODULE WITH HIGH EFFICIENCY CLUTCH |
| Type | Conversion Set, clutch |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828553)
Important compatibility info
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel, for vehicles with push type clutch |
| Hub Profile | 20,2 x 23,1 |
| Tightening Torque | 160 Nm |
| Number of Teeth | 20 |
| Additional Information | with single-mass flywheel, without central slave cylinder |
| Weight | 17.7 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 239 mm |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | CONVERSION MODULE WITH HIGH EFFICIENCY CLUTCH |
| Type | Conversion Set, clutch |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828553)
Important compatibility info
| Weight | 19.05 kg |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | CONVERSION MODULE WITH HIGH EFFICIENCY CLUTCH |
| Additional Information | with single-mass flywheel, without central slave cylinder |
| Number of Teeth | 23 |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel, for vehicles with push type clutch |
| Type | Conversion Set, clutch |
| Hub Profile | 24,3 x 21,8 |
| Replaces | 835066 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (832606)
Important compatibility info
| Weight | 19.05 kg |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | CONVERSION MODULE WITH HIGH EFFICIENCY CLUTCH |
| Additional Information | with single-mass flywheel, without central slave cylinder |
| Number of Teeth | 23 |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel, for vehicles with push type clutch |
| Type | Conversion Set, clutch |
| Hub Profile | 24,3 x 21,8 |
| Replaces | 835066 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (832606)
Important compatibility info
| Replaces | 835068; 835069 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Additional Information | with single-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with lock screw set, with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 21 |
| Weight | 21.49 kg |
| Hub Profile | 24,1 x 21,3 |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel, for vehicles with push type clutch |
| Type | Conversion Set, clutch |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | KIT4P - CONVERSION KIT with High Efficiency Clutch |
Important compatibility info
| Replaces | 835068; 835069 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Additional Information | with single-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with lock screw set, with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 21 |
| Weight | 21.49 kg |
| Hub Profile | 24,1 x 21,3 |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel, for vehicles with push type clutch |
| Type | Conversion Set, clutch |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | KIT4P - CONVERSION KIT with High Efficiency Clutch |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023

