Battery by Varta
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Battery | AGM Battery |
| Cold-test Current, EN | 950 A |
| Length | 394 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 020 AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Extra Description | SILVER dynamic AGM |
| Key Words | 950A; 105Ah; 5Yr Warranty; 394x175x190 |
| Replaced by | 605901095K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta A4 Battery - 105Ah - 950CCA |
Additional Information
Technical Information
Ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands.
Technical Information
Best start-stop performance for maximum fuel economy – as the start-stop-system can be operated as often as possible.
Technical Information
90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
Technical Information
Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- VARTA Dynamic AGM stands for unparalleled performance.
- With 3 times the cycle life of conventional batteries, the VARTA Dynamic AGM is the perfect choice for vehicles with the highest energy demands.
- Designed for start-stop or electric vehicles.
- Excellent for heavier usage, cold winters, hot summers or use with multiple vehicle accessories and equipment.
- Best-in-class manufacturing. High quality, made in Germany.
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
- Best start stop performance for maximum fuel economy – as the start stop system can be operated as often as possible.
- xEV ready – ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands
- 90% recycled – 90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
- 3 times cycle life compared to conventional batteries and therefore, a reliable power source for the large demands of highly equipped cars.
- Highest cold cranking amperes (CCA) for engine starts, even reliable during winter temperatures while maintaining comfort and safety features
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Other Part Number | 80Ah AGM |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 75 Ah |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Extra Description | Professional Dual Purpose AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | LA80 |
| Replaced by | 840080080K312 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta LA80 Battery - 80Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Minimal self-discharge makes it ideal for seasonal use
Technical Information
For superb shock and vibration resistance
Technical Information
Ideal for dual power applications (can be used for both overall energy supply and starting)
Technical Information
Designed for motorhomes, caravans and boats to run electrical equipment with moderate energy requirements
Technical Information
Up to three times the cyclic stability of conventional flooded batteries
Technical Information
AGM technology for high rate discharge performance, plus superb shock and vibration resistance
Technical Information
Ideal for dual power applications (can be used for both starting and overall energy supply)
- VARTA Professional Dual Purpose AGM For leisure applications with moderate energy demands, the Professional Dual Purpose AGM can be used to start the engine of your motorhome and deliver service power for accessories and electronics.
- These batteries are ideal for seasonal use, so when you take your boat or caravan out of winter storage, it’s ready to go.
- Designed for motorhomes, caravans and boats with moderate energy requirements
- Long-lasting: up to three times the cyclic stability of conventional flooded batteries (more than 400 cycles @ 50% DOD)
- Minimal self-discharge makes them ideal for seasonal use
- AGM technology for superb shock and vibration resistance
- Ideal for dual power applications (can be used for both overall energy supply and starting)
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- Highest vibration resistance
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | SILVER dynamic AGM |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 110 AGM |
| Other Part Number | F21 |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 800A; 80Ah; 5Yr Warranty; 315x175x190 |
| Replaced by | 580901080K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta A6 Battery - 80Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands.
Technical Information
Best start-stop performance for maximum fuel economy – as the start-stop-system can be operated as often as possible.
Technical Information
90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
Technical Information
Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- VARTA Dynamic AGM stands for unparalleled performance.
- With 3 times the cycle life of conventional batteries, the VARTA Dynamic AGM is the perfect choice for vehicles with the highest energy demands.
- Designed for start-stop or electric vehicles.
- Excellent for heavier usage, cold winters, hot summers or use with multiple vehicle accessories and equipment.
- Best-in-class manufacturing. High quality, made in Germany.
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
- Best start stop performance for maximum fuel economy – as the start stop system can be operated as often as possible.
- xEV ready – ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands
- 90% recycled – 90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
- 3 times cycle life compared to conventional batteries and therefore, a reliable power source for the large demands of highly equipped cars.
- Highest cold cranking amperes (CCA) for engine starts, even reliable during winter temperatures while maintaining comfort and safety features
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 780 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 234 mm |
| Length | 347 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Width | 173 mm |
| Cold-test Current, EN | 780 A |
| Ampere-Hours | 120 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Battery | HEAVY DUTY [increased cycle and vibration proof] |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | ProMotive HD |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 663 |
| Other Part Number | 620047078 I9 |
| Replaced by | 620047078K182 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta I9 Battery - 120Ah - 780CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered in Germany, VARTA batteries deliver precision performance and lasting reliability
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the commercial vehicle manufacturer
- VARTA ProMotive Heavy Duty Previously named as the ProMotive Black battery range.
- The ProMotive Heavy Duty battery range offers made-to-measure power output for older vehicles and those with lower energy requirements.
- Completely maintenance-free under normal usage conditions.
- Vibration-resistant design.
- High cyclic stability.
- The VARTA ProMotive Heavy Duty is a reliable power source that will impress you right from the word in.goin..
- Primarily used for HGVs, trucks, construction vehicles or agricultural vehicles.
- Engineered in Germany
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- Meets all criteria of the commercial vehicle manufacturers as original spare part
- Ideal vibration resistance for agricultural and construction vehicles
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 353 mm |
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Battery | EFB Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 850A; 95Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Replaced by | 595500085K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer

