Battery by Varta
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Extra Description | SILVER dynamic AGM |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Battery | AGM Battery |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 760A; 70Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Replaced by | 570901076K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta A7 Battery - 70Ah - 760CCA |
Additional Information
Technical Information
Ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands.
Technical Information
Best start-stop performance for maximum fuel economy – as the start-stop-system can be operated as often as possible.
Technical Information
90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
Technical Information
Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- VARTA Dynamic AGM stands for unparalleled performance.
- With 3 times the cycle life of conventional batteries, the VARTA Dynamic AGM is the perfect choice for vehicles with the highest energy demands.
- Designed for start-stop or electric vehicles.
- Excellent for heavier usage, cold winters, hot summers or use with multiple vehicle accessories and equipment.
- Best-in-class manufacturing. High quality, made in Germany.
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
- Best start stop performance for maximum fuel economy – as the start stop system can be operated as often as possible.
- xEV ready – ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands
- 90% recycled – 90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
- 3 times cycle life compared to conventional batteries and therefore, a reliable power source for the large demands of highly equipped cars.
- Highest cold cranking amperes (CCA) for engine starts, even reliable during winter temperatures while maintaining comfort and safety features
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Battery | AGM Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | A7 |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | SILVER dynamic AGM |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 680A; 60Ah; 5Yr Warranty; 242x175x190 |
| Replaced by | 560901068K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta A8 Battery - 60Ah - 680CCA |
Additional Information
Technical Information
Ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands.
Technical Information
Best start-stop performance for maximum fuel economy – as the start-stop-system can be operated as often as possible.
Technical Information
90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
Technical Information
Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- VARTA Dynamic AGM stands for unparalleled performance.
- With 3 times the cycle life of conventional batteries, the VARTA Dynamic AGM is the perfect choice for vehicles with the highest energy demands.
- Designed for start-stop or electric vehicles.
- Excellent for heavier usage, cold winters, hot summers or use with multiple vehicle accessories and equipment.
- Best-in-class manufacturing. High quality, made in Germany.
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
- Best start stop performance for maximum fuel economy – as the start stop system can be operated as often as possible.
- xEV ready – ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands
- 90% recycled – 90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
- 3 times cycle life compared to conventional batteries and therefore, a reliable power source for the large demands of highly equipped cars.
- Highest cold cranking amperes (CCA) for engine starts, even reliable during winter temperatures while maintaining comfort and safety features
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | SILVER dynamic Aux |
| Height | 140 mm |
| Length | 212 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Cold-test Current, EN | 520 A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | AUX1 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Title | Varta AUX1 Battery - 35Ah - 520CCA |
Additional Information
Technical Information
For backup applications
- Dynamic AGM Auxiliary batteries provide electrical equipment with uninterrupted functionality.
- Modern cars consume a considerable amount of electricity.
- So, these vehicles with combustion engines often come with two batteries - a 12V starter battery and an auxiliary battery.
- So, when it comes to replacing an old or defective auxiliary battery, it is important to rely on a high performing substitution.
- It is important to always replace an AGM auxiliary battery with another AGM auxiliary battery so not to risk any malfunctions and car breakdowns.
- For backup applications
- EN compliant degassing hole
- Safety Flame arrestor
- Increase the length of the start-stop moment
- Support for electrical functions during engine start
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | M6 |
| Width | 87 mm |
| Extra Description | SILVER dynamic Aux |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 146 mm |
| Cold-test Current, EN | 200 A |
| Ampere-Hours | 13 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 150 mm |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | AUX14 |
| Post Positions | 1 |
| Replaced by | 513106020K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Varta AUX14 Battery - 12Ah - 200CCA |
Additional Information
Technical Information
Offer reliable power storage, ensuring your systems stay operational at all times.
- Dynamic AGM Auxiliary batteries provide electrical equipment with uninterrupted functionality.
- Modern cars consume a considerable amount of electricity.
- So, these vehicles with combustion engines often come with two batteries - a 12V starter battery and an auxiliary battery.
- So, when it comes to replacing an old or defective auxiliary battery, it is important to rely on a high performing substitution.
- It is important to always replace an AGM auxiliary battery with another AGM auxiliary battery so not to risk any malfunctions and car breakdowns.
- For backup applications
- EN compliant degassing hole
- Safety Flame arrestor
- Increase the length of the start-stop moment
- Support for electrical functions during engine start
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 130 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 9 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery | AGM Battery |
| Length | 151 mm |
| Width | 87 mm |
| Title | Varta AUX9 Battery - 9Ah - 130CCA |
| Height | 106 mm |
| Extra Description | SILVER dynamic Aux |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | M6 |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold-test Current, EN | 130 A |
| Battery Type Code | AUX9 |
| Replaced by | 509106013K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Offer reliable power storage, ensuring your systems stay operational at all times.
- Dynamic AGM Auxiliary batteries provide electrical equipment with uninterrupted functionality.
- Modern cars consume a considerable amount of electricity.
- So, these vehicles with combustion engines often come with two batteries - a 12V starter battery and an auxiliary battery.
- So, when it comes to replacing an old or defective auxiliary battery, it is important to rely on a high performing substitution.
- It is important to always replace an AGM auxiliary battery with another AGM auxiliary battery so not to risk any malfunctions and car breakdowns.
- For backup applications
- EN compliant degassing hole
- Safety Flame arrestor
- Increase the length of the start-stop moment
- Support for electrical functions during engine start
