Battery by Varta
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Post Positions | 1 |
| Battery | AGM Battery |
| Height | 93 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold-test Current, EN | 150 A |
| Terminal Type | Y11 |
| Function | Starter Battery |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 8 Ah |
| Other Part Number | FTZ10S-BS |
| Length | 150 mm |
| Battery Type Code | YTZ10S Compatible |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Battery Type Code | 063 |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold-test Current, EN | 520 A |
| Ampere-Hours | 52 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Height | 175 mm |
| Length | 207 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | 552401052 |
| Key Words | 520A; 52Ah; 5Yr Warranty; 207x175x175 |
| Replaced by | 552401052K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta C6 Battery - 52Ah - 520CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Silver Dynamic is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Silver Dynamic range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Up to 15% higher starting power than the Blue Dynamic series
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Cold-test Current, EN | 330 A |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 127 mm |
| Height | 227 mm |
| Terminal Type | 3 |
| Length | 187 mm |
| Function | Starter Battery |
| Other Part Number | 540127033 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 055 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Post Positions | 1 |
| Key Words | 330A; 40Ah; 4Yr Warranty; 187x127x227 |
| Replaced by | 540127033K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta A15 Battery - 40Ah - 330CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 3 |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Width | 129 mm |
| Length | 238 mm |
| Cold-test Current, EN | 330 A |
| Height | 227 mm |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | 545155033 |
| Battery Type Code | 154 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 330A; 45Ah; 4Yr Warranty; 238x129x227 |
| Replaced by | 545155033K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta B31 Battery - 45Ah - 330CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 160 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 160 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YT12A-BS |
| Replaced by | 511901016K544 |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y5 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Length | 150 mm |
| Height | 105 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Designed for mounting at angles of up to 25 degrees, offering flexible installation options without compromising performance or safety.
