Battery by Varta
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 238 mm |
| Height | 227 mm |
| Width | 129 mm |
| Post Positions | 1 |
| Terminal Type | 3 |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Cold-test Current, EN | 330 A |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 155 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Other Part Number | 545157033 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Key Words | 330A; 45Ah; 4Yr Warranty; 238x129x227 |
| Replaced by | 545157033K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta B33 Battery - 45Ah - 330CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 330 A |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Length | 238 mm |
| Height | 227 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Width | 129 mm |
| Battery Type Code | 049 |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Other Part Number | 545158033 |
| Key Words | 330A; 45Ah; 4Yr Warranty; 238x129x227 |
| Replaced by | 545158033K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta B34 Battery - 45Ah - 330CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Other Part Number | 544401042 |
| Function | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 44 Ah |
| Cold-test Current, EN | 420 A |
| Terminal Type | 1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 420 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Length | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 002L |
| Key Words | 420A; 44Ah; 4Yr Warranty; 175x175x190 |
| Replaced by | 544401042K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta B36 Battery - 44Ah - 420CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Length | 242 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold-test Current, EN | 480 A |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 56 Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | BLACK dynamic |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 027 |
| Other Part Number | 556400048 |
| Key Words | 480A; 56Ah; 3Yr Warranty; 242x175x190 |
| Replaced by | 556400048K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Fulfills requirements of the OE as a matching spare part
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Cold-test Current, EN | 480 A |
| Terminal Type | 1 |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 56 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Extra Description | BLACK dynamic |
| Battery Type Code | 078 |
| Other Part Number | 556401048 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Key Words | 480A; 56Ah; 3Yr Warranty; 242x175x190 |
| Replaced by | 560127054K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Fulfills requirements of the OE as a matching spare part

