Battery by Varta
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Battery Type Code | YB9L-B |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Y6 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 85 A |
| Cold-test Current, EN | 85 A |
| Ampere-Hours | 9 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 76 mm |
| Height | 140 mm |
| Length | 136 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Function | Starter Battery |
| Replaced by | 509015009K544 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | FT7-12B |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 66 mm |
| Ampere-Hours | 7 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | YT7B-4 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Cold-test Current, EN | 120 A |
| Post Positions | 1 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | Y11 |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 150 mm |
| Height | 94 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 135 mm |
| Height | 139 mm |
| Width | 75 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 9 Ah |
| Cold-test Current, EN | 130 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y2 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 130 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB9L-A2 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Replaced by | 011014008K544 |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 7 |
| Length | 122 mm |
| Height | 135 mm |
| Width | 61 mm |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Cold-test Current, EN | 80 A |
| Terminal Type | Y6 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 80 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 6N11A-3A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YB10L-A2 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Other Part Number | GM10-3A-2, 12N11-3A, 12N11-3A-1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | Y8 |
| Type | Starter Battery |
| Length | 136 mm |
| Height | 146 mm |
| Width | 91 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Cold-test Current, EN | 150 A |
| Warranty | 1 year warranty |

