Battery by Varta
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Height | 190 mm |
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Battery | EFB Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Width | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Title | VARTA AFB/EFB Start Stop Plus Battery 12V - 60Ah - 640CCA |
| Function | Starter Battery |
| Other Part Number | 560500056, N60, D53 |
| Battery Type Code | 027 EFB |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 640A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Replaced by | 560500064K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- WARNING – REPLACE ECM /AFB / EFB WITH ECM TECHNOLOGY BATTERIES ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only
- For Entry Level & Mid-Range Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This ECM battery has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles that have entered the market
- Extra Cyclic Performance → 270,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle
- 3-6% CO2 & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO2 levels & to encourage fuel savings of 3-6%
- OE Equivalent - Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, manpower, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied
- ECM (Enhanced Cyclic Mat) Start-Stop Technology - An evolution of the traditional lead acid battery that has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles and offers twice the cyclic capability of standard wet
Important compatibility info
| Extra Description | BLACK dynamic |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Function | Starter Battery |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 1 |
| Other Part Number | 590122072 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Battery Type Code | 017 |
| Hold-down Type | B13 |
| Key Words | 720A; 90Ah; 3Yr Warranty; 353x175x190 |
| Replaced by | 590122072K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta F6 Battery - 90Ah - 720CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Fulfills requirements of the OE as a matching spare part
- VARTA Dynamic SLI battery range is for cars with lower power needs that are built before 2000
- A trustworthy and maintenance-free choice that offers good value for money.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Length | 176 mm |
| Height | 176 mm |
| Width | 101 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB16CL-B |
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y5 |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 315 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Battery Type Code | 110 |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | 585200080 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 800A; 85Ah; 5Yr Warranty; 315x175x175 |
| Replaced by | 585200080K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta F18 Battery - 85Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Dynamic SLI range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Recyclable and produced in an energy-saving way

