Battery by Varta
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Length | 242 mm |
| Other Part Number | 930060054 |
| Extra Description | Professional Starter |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | LFS60 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B13 |
| Warranty | 2 year warranty |
| Replaced by | 930060054K312 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Title | Varta LFS60 Battery - 60Ah - 540CCA |
Additional Information
Technical Information
Ideal for small boats with outboard motors
Technical Information
Exceptional cold starting performance
- VARTA Professional Starter Battery range are purpose-made for all marine and motorhome starter applications.
- With a high energy output, they deliver outstanding performance, time after time, with no maintenance required.
- deal for cranking purpose of small boats with inboard and outboard engines.
- Ideal for cranking purpose of small boats with inboard and outboard engines
- Exceptional cold-starting performance
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 207 mm |
| Battery Type Code | 012 |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Width | 175 mm |
| Other Part Number | 554400053 |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 530 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | 1 |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 54 Ah |
| Cold-test Current, EN | 530 A |
| Key Words | 530A; 54Ah; 5Yr Warranty; 207x175x190 |
| Replaced by | 554400053K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta C30 Battery - 54Ah - 530CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Silver Dynamic is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Silver Dynamic range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Up to 15% higher starting power than the Blue Dynamic series
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 77 Ah |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 780 A |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 780 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 096 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | 577400078 |
| Key Words | 780A; 77Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Replaced by | 577400078K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta E44 Battery - 77Ah - 780CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Silver Dynamic is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Silver Dynamic range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Up to 15% higher starting power than the Blue Dynamic series
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Battery Type Code | YB14L-A2 |
| Cold-test Current, EN | 210 A |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM High Performance |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Length | 134 mm |
| Height | 166 mm |
| Width | 89 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
3x Cycle Life
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Height | 110 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Cold-test Current, EN | 230 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | Y11 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTZ14S Compatible |
| Warranty | 1 year warranty |
