Battery by Varta
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | Y6 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB16L-B |
| Voltage | 12 V |
| Width | 101 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Height | 156 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Length | 176 mm |
| Replaced by | 519011024K544 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Cold-test Current, EN | 630 A |
| Length | 261 mm |
| Height | 220 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B01 |
| Function | Starter Battery |
| Post Positions | 1 |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 069 |
| Other Part Number | 570413063 |
| Key Words | 630A; 70Ah; 4Yr Warranty; 261x175x220 |
| Replaced by | 570413063K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta E24 Battery - 70Ah - 630CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Hold-down Type | B01 |
| Length | 261 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 630 A |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Height | 220 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Other Part Number | 570412063 |
| Battery Type Code | 068 |
| Key Words | 630A; 70Ah; 4Yr Warranty; 261x175x220 |
| Replaced by | 570412063K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta E23 Battery - 70Ah - 630CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Hold-down Type | B13 |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 610 A |
| Post Positions | 1 |
| Voltage | 12 V |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 63 Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 078 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 610 A |
| Other Part Number | 563401061 |
| Key Words | 610A; 63Ah; 5Yr Warranty; 242x175x190 |
| Replaced by | 560127054K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
Important compatibility info
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Battery Type Code | Y50-N18L-A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 260 A |
| Other Part Number | Y50N-18L-A |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Y7 |
| Cold-test Current, EN | 260 A |
| Ampere-Hours | 20 Ah |
| Length | 207 mm |
| Height | 164 mm |
| Width | 92 mm |
| Voltage | 12 V |
| Replaced by | 520012026K544 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
