Battery by Varta
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 115 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 800A; 85Ah; 5Yr Warranty; 315x175x190 |
| Replaced by | 585400080K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta F19 Battery - 85Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Dynamic SLI range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Length | 278 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Professional Dual Purpose EFB |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Battery | EFB Battery |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Warranty | 2 year warranty |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Hold-down Type | B13 |
| Title | Varta LED70 Battery - 70Ah - 760CCA |
Additional Information
Technical Information
Designed for motorhomes, caravans and boats to run electrical equipment with moderate energy requirements
Technical Information
Minimal self-discharge makes it ideal for seasonal use
Technical Information
Ideal for dual power applications (can be used for both starting and overall energy supply)
- VARTA Professional Dual Purpose Leisure Battery range provide caravans, motorhomes, boats, sailing yachts and motor yachts with energy in a safe and reliable manner: as lighting batteries to supply the electrical system, as power transmission batteries fo
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Other Part Number | 565500065 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 278 mm |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Battery | EFB Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 650 A |
| Title | VARTA AFB/EFB Start Stop Plus Battery 12V - 65Ah - 650CCA |
| Key Words | 650A; 65Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Replaced by | 565500065K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- WARNING – REPLACE ECM /AFB / EFB WITH ECM TECHNOLOGY BATTERIES ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only
- For Entry Level & Mid-Range Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This ECM battery has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles that have entered the market
- Extra Cyclic Performance → 270,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle
- 3-6% CO2 & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO2 levels & to encourage fuel savings of 3-6%
- OE Equivalent - Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, manpower, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied
- ECM (Enhanced Cyclic Mat) Start-Stop Technology - An evolution of the traditional lead acid battery that has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles and offers twice the cyclic capability of standard wet
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Height | 225 mm |
| Length | 232 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Type | Starter Battery |
| Battery | EFB Battery |
| Battery Type Code | 005L EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold-test Current, EN | 650 A |
| Key Words | 650A; 65Ah; 4Yr Warranty; 232x173x225 |
| Replaced by | 565501065K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta N65 Battery - 65Ah - 650CCA |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic EFB are designed for standard and entry-level start-stop systems.
- Ready for entry-level start-stop systems
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- 2 times the cycle life compared to conventional VARTA batteries
- Made for vehicles with higher than normal energy demands
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 740 A |
| Terminal Type | 1 |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | BLACK dynamic |
| Length | 353 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 88 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 024 |
| Hold-down Type | B13 |
| Other Part Number | 588403074 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Key Words | 740A; 88Ah; 3Yr Warranty; 353x175x175 |
| Replaced by | 588403074K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta F5 Battery - 88Ah - 740CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Fulfills requirements of the OE as a matching spare part
- VARTA Dynamic SLI battery range is for cars with lower power needs that are built before 2000
- A trustworthy and maintenance-free choice that offers good value for money.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
