Car Parts & Accessories by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Battery Type Code | 019 |
| Type | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Port / Connector type | T1 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Hold-down Type | B03 |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 24 kg |
| Terminal Type | T1 |
| Key Words | 850A; 95Ah; 3Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Battery Type Code | 019 |
| Type | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Port / Connector type | T1 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Hold-down Type | B03 |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 24 kg |
| Terminal Type | T1 |
| Key Words | 850A; 95Ah; 3Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Length | 243 mm |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery Type Code | 027 |
| Hold-down Type | B13 |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 62 Ah |
| Cold-test Current, EN | 550 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 16 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Key Words | 550A; 62Ah; 3Yr Warranty; 243x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Length | 243 mm |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery Type Code | 027 |
| Hold-down Type | B13 |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 62 Ah |
| Cold-test Current, EN | 550 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 16 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Key Words | 550A; 62Ah; 3Yr Warranty; 243x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Port / Connector type | T1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery Type Code | 068 |
| Height | 225 mm |
| Width | 174 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Length | 260 mm |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 18.4 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Hold-down Type | B00 |
| Key Words | 600A; 72Ah; 3Yr Warranty; 260x174x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
