Battery Chargers
Important compatibility info
| Charge Rate | 0.6 A |
| Additional Information | 12V 1A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 29 Ah |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 8 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charging Voltage | 12 V |
| Other Part Number | TM404-D |
Important compatibility info
| Height | 40 mm |
| Width | 70 mm |
| Length | 115 mm |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 26 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 2 A |
| Other Part Number | 12V 2A |
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 192 Ah |
| Title | Battery Charger - 8A - 12V - Electronic Smart |
| Charge Rate | 8 A |
| Trickle Charge | Maintains |
| Weight | 830 |
| Charging Voltage | 12 V |
Additional Information
- Supplied in modern display packaging
- LED error indicator for reverse polarity, short circuit or open circuit
- Suitable for cars, vans and leisure vehicles up to 5L
- Output 8A
- Suitable for 12V applications
- Automatic 9 stage charging cycle, including diagnosis; charging & reconditioning
- Overheat, overcurrent and overcharge protection
- LCD display showing charging information (battery voltage; charging current; % of full battery capacity)
- Suitable for Start/Stop vehicles
- 1.5m output leads fitted with insulated crocodile clips
- For use with batteries 1.2Ah - 192Ah in capacity (Lead Acid & AGM)
Important compatibility info
| Title | Multi-Stage Fully Automatic Smart Charger |
Additional Information
- in.4 x built in safety functions -over load/ over heat/ short circuit/ reverse polarityin.
- Quick connectors with clamps or O-ring terminals for long term connection
- Large LCD display screen that clearly shows voltage and charging progress
- Suitable for lead acid, AGM and Gel batteries
- 9 stage charging process
- Micro Processor controlled
- 6/12V Dual Voltage
Important compatibility info
| Charge Rate | 6 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 110 Ah |
| 6V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 50 Ah |
| Title | Multi-Stage Fully Automatic Smart Charger |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
Additional Information
6A smart charger, for both 6V and 12V vehicles. Recommended for START/STOP batteries as well as being compatible with lead, gel, calcium, AGM and EFB battery types. Keeps batteries in good condition without risk of overcharging. One button operation and large backlit digital display for ease of use as well as reverse polarity and short-circuit protection for safety. Connect and be sure that there won't be any over charging as a result of using the smart charger with the charger adjusting automatically to long-term maintenance mode when the vehicle's battery is full.
Available with three pin plug (part number RSC806) and two pin plug (part number RESC806)
- Connect and be sure - automatically adjusts to long-term maintenance mode when battery is full
- Reverse polarity and short-circuit protection
- Backlit display can be seen in low light
- One button operation for ease-of-use
- Quick connectors with clamps or O-ring terminals for long term connection
- Cold weather charging mode that protects batteries in cold temperatures
- Large LCD display screen that clearly shows voltage and charging process
- 7-Stage charging process
- Stop/Start compatible
- Smart charger and battery maintainer




