Battery
Categories
Important compatibility info
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Battery | with handles, with load status display |
| Length | 260 mm |
| Filled Weight | 16.7 kg |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 75-70 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 740A; 74Ah; 3Yr Warranty; 260x183x185 |
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Cold-test Current, EN | 740 A |
| Width | 183 mm |
| Height | 185 mm |
| Port / Connector type | FT |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B01 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 243 mm |
| Height | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Port / Connector type | T1 |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 075 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Filled Weight | 14.7 kg |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Key Words | 640A; 60Ah; 5Yr Warranty; 243x175x175 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | S5 |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 115 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Key Words | 800A; 85Ah; 5Yr Warranty; 315x175x190 |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 85 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 700 A |
| Width | 175 mm |
| Length | 258 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Height | 220 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Length | 351 mm |
| Height | 188 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Title | Leisure Battery 12V - 100Ah |
| Extra Description | Platinum |
| Function | Starter Battery |
| NCC Class | C |
| Terminal Type | T1 |
| Hold-down Type | B13 |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
- State Of Charge Indicator - Easy to use visual indicator to check the battery's charge and acid levels
- Low Box Model - Low Box 6110 box size available for fitment where height is an issue
- Maintenance Free Fit & Forget - No Maintenance needed with the fully sealed range
- Up to 70 Cycles - Tested by the NCC to provide 70 complete cycles
- NCC rated Class C - Verified by the NCC the Platinum sealed range provides consumer confidence
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Replaces | EK600 |
| Battery | AGM Battery |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 62 Ah |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | AGM |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 62Ah - 680CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Created for OE purposes, its design, components and materi al give maximum power and top charge acceptance • Valve-regulated lead-acid batteries ensure maximum power a nd long lifespan • Top-level safety features and absolutely no free acid •Start-Stop AGM battery has 4 times extra cycle life compare d to standard conventional batteries
- Choose the Original Latest AGM generation approved by car manufacturers
- Ideal for large cars, SUVs, vans and vehicles with Start-Stop and power-hu
- Optimised for partial state of charge operations
- 4 times higher cycle life
- Top charge acceptance
- Exide’s AGM (Absorbent Glass Mat) battery uses high-performance components and materials, including high-surface glass mat separators, advanced lead-tin alloys and unique carbon additives in the active mass. New cutting-edge LifeGrid technology provides c
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Extra Description | S5 |
| Length | 315 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 110 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 800A; 85Ah; 5Yr Warranty; 315x175x175 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Length | 150 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Height | 145 mm |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 13 Ah |
| Cold-test Current, EN | 200 A |
| Terminal Type | 5 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 162 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 22 Ah |
| Length | 205 mm |
| Weight | 8000 |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Ford lug |
| Height | 186 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 197 mm |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 132 mm |
| Post Positions | 1 |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 30Ah - 180CCA |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | EXIDE GEL |
| Function | Starter Battery |
| Battery | Gel Battery |
| Cold-test Current, EN | 180 A |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Ideal for premium vehicles with power-hungry electrical eq uipment built in or added on • Sealed VRLA (valve-regulated lead-acid) battery; Ideal for rough terrain and highly inclined mounting • Deep-discharge protection and very low self-discharge; Sto re for up to 24 months without loss in cycle life • Ready to use & maintenance free; No initial acid filling o r later water refilling required
- The original Gel technology invented by Exide
- Deep-discharge protection
- Brilliant performance even when partially discharged
- Extended cycle life
- EXIDE Original Gel Battery designed for performance vehicleswith powerhungry electrical equipment
- Exide GEL is the ultimate choice for any premium motorcycle, scooter or powersport vehicle. It is designed for maximum comfort on the road, easily handling power-hungry equipment like audio, GPS, additional lights and heating systems. It is completely spi


