Battery
Categories
Important compatibility info
| Cycles @ 50% DOD | 500 |
| Charge Rate | 5 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Title | Golf & Mobility VRLA Battery - 50Ah |
| Extra Description | Platinum |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Terminal Type | F11 |
| Length | 198 mm |
| Height | 171 mm |
| Width | 166 mm |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | N |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Legally Compliant - Meets International Standards JIS C8702, BS6290-4 & IEC60896-21/22
- Tier 1 Manufacturing Partners - Products produced in accredited ISO9001 & ISO14001 certified facilities
- Low Self Discharge - Extended shelf life
- Recyclable Product - Environmentally friendly
- Fit In Any Position - Sealed AGM construction means the batteries can be placed in any orientation to ensure the best possible fit
- Absorbent glass material (AGM) separators & sealed construction prevents any acid spillage and provides added safety
- 500 cycles at 50% DOD - Extended service life, allowing you more power, more freedom, more fun
- Faster Recharge - Meaning less vehicle downtime
Important compatibility info
| Type | Wet |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 |
| Length | 278 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 78 A |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Length | 257 mm |
| Width | 172 mm |
| Height | 204 mm |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 072 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Filled Weight | 18.8 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX1000 CaCa Batteries |
| Key Words | 600A; 72Ah; 3Yr Warranty; 258x173x206 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | 0 |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 317 mm |
| Battery Type Code | 115 |
| Voltage | 12V |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Ampere-Hours | 80Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Other Part Number | 115 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 670 A |
Important compatibility info
| Length | 306 mm |
| Cold-test Current, EN | 830 A |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Post Positions | 1 |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Height | 225 mm |
| Other Part Number | 595405083 |
| Battery Type Code | 250 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 830 A |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B01 |
| Key Words | 830A; 95Ah; 4Yr Warranty; 306x173x225 |
| Replaced by | 595405083K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta G8 Battery - 95Ah - 830CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| NCC Class | C |
| Voltage | 12 V |
| Length | 257 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Type | Wet |
| Extra Description | Numax DC |
| Height | 220 mm |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 172 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Other Part Number | 110 |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12V |
| Terminal Layout | 0 |
| Battery Type Code | 110 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Ampere-Hours | 80Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Length | 317 mm |
| Height | 175 mm |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 EFB |
| Height | 190 mm |
| Length | 242 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Battery | EFB Battery |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Extra Description | Professional Dual Purpose EFB |
| Function | Service Battery / Starter Battery |
| Type | Service Battery / Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Post Positions | 0 |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Title | Varta LED60 Battery - 60Ah - 680CCA |
Additional Information
- VARTA Professional Dual Purpose Leisure Battery range provide caravans, motorhomes, boats, sailing yachts and motor yachts with energy in a safe and reliable manner: as lighting batteries to supply the electrical system, as power transmission batteries fo
Important compatibility info
| Battery Capacity 10h (Ah) | 2 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 90 mm |
| Width | 48 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | Lithium |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 140 A |
| Length | 86 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | Powerline Leisure |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Wet |
| Width | 172 mm |
| Height | 242 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 120 Ah |
| Length | 330 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Weight | 25000 |
| Other Part Number | HLB750 |
| Warranty | 4 year warranty |

