Battery
Categories
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Length | 305 mm |
| Weight | 23000 g |
| Height | 225 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 580 A |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Voltage | 12 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Battery Type Code | 250 |
| Key Words | 580A; 80Ah; 4Yr Warranty; 305x175x225 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Wet |
| Height without pole | 210 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 100 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 85 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 225 mm |
| Length | 308 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 750 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Bolt Through |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 55 Ah |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Length | 242 mm |
| Battery Type Code | 097 |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Height | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 465 A |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 465A; 50Ah; 4Yr Warranty; 242x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 225 mm |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 250 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 580 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Length | 305 mm |
| Key Words | 580A; 80Ah; 4Yr Warranty; 305x175x225 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Other Part Number | 565500065 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 278 mm |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Battery | EFB Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 650 A |
| Title | VARTA AFB/EFB Start Stop Plus Battery 12V - 65Ah - 650CCA |
| Key Words | 650A; 65Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Replaced by | 565500065K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- WARNING – REPLACE ECM /AFB / EFB WITH ECM TECHNOLOGY BATTERIES ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only
- For Entry Level & Mid-Range Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This ECM battery has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles that have entered the market
- Extra Cyclic Performance → 270,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle
- 3-6% CO2 & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO2 levels & to encourage fuel savings of 3-6%
- OE Equivalent - Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, manpower, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied
- ECM (Enhanced Cyclic Mat) Start-Stop Technology - An evolution of the traditional lead acid battery that has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles and offers twice the cyclic capability of standard wet
Important compatibility info
| Terminal Type | Female Thread |
| Length | 207 mm |
| Height | 164 mm |
| Width | 72 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 20.5 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 175 mm |
| Battery Type Code | 017 |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Length | 354 mm |
| Other Part Number | Exide W017BX / W017SE / W112VSE |
| Ampere-Hours | 90 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 720A; 90Ah; 3Yr Warranty; 354x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 14350 |
| Length | 197 mm |
| Height | 172 mm |
| Width | 165 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 895 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Battery Type Code | 020 |
| Length | 393 mm |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 895A; 110Ah; 4Yr Warranty; 393x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Length | 315 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | 1 |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Other Part Number | 115 EFB |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery | EFB Battery |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EFB |
| Key Words | 720A; 80Ah; 3Yr Warranty; 315x175x190 |
| Title | Exide EFB Battery - 12 V - 80Ah - 800CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• High dynamic charge acceptance over battery’s lifespan • Extra energy for vehicles with and without Start-Stop syst ems (3 times more than conventional batteries) • EFB has 3 times higher cycle life than standard convention al batteries • Optimised regenerative braking functionality in vehicles w ith Start-Stop systems – ensuring maximum fuel savings and l ess CO2 emissions
- Extra energy for vehicles with and without
- High dynamic charge acceptance over life of battery
- The new Exide EFB battery featuring Carbon Boost 2.0.supports all vehicles, with and without Start-Stop systems,which have high cycling requirements
- First invented by Exide in 2008, EFB batteries have come to play an increasingly crucial role for car manufacturers in order to reduce fuel consumption and emissions. Now Exide brings the latest OE generation to the aftermarket, featuring Carbon Boost 2.0



