Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Height | 235 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 133 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 172 mm |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 120 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 90 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 950 A |
| Ampere-Hours | 115 A |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 150 Ah |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Length | 330 mm |
| Type | Wet |
| Voltage | 12 V |
| Height | 235 mm |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Other Part Number | 930095080 |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Professional Starter |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | LFS95 |
| Warranty | 2 year warranty |
| Replaced by | 930095080K312 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Title | Varta LFS95 Battery - 95Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Ideal for small boats with outboard motors
Technical Information
Exceptional cold starting performance
- VARTA Professional Starter Battery range are purpose-made for all marine and motorhome starter applications.
- With a high energy output, they deliver outstanding performance, time after time, with no maintenance required.
- deal for cranking purpose of small boats with inboard and outboard engines.
- Ideal for cranking purpose of small boats with inboard and outboard engines
- Exceptional cold-starting performance
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Width | 174 mm |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Length | 260 mm |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Filled Weight | 18.4 kg |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 069 |
| Post Positions | 1 |
| Height | 225 mm |
| Key Words | 630A; 72Ah; 3Yr Warranty; 260x174x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Lead Acid Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Other Part Number | 017 |
| Terminal Type | 1 |
| Length | 354 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 90Ah |
| Terminal Layout | 0 |
| Battery Type Code | 017 |
| Warranty | 4 Year Warranty |
Important compatibility info
| Title | VARTA SMF Conventional Battery 12V - 95Ah - 800CCA |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 1 |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Battery | Increased shock resistance |
| Function | Starter Battery |
| Height | 190 mm |
| Length | 353 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Battery Type Code | 019 |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | 595402080 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Key Words | 800A; 95Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Replaced by | 595402080K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- Long Life - Specifically designed with Calcium/Calcium technology to extend the life of the battery
- Diesel Approved - The standard range is approved for all diesel vehicles
- Heavy Duty Performance - Ensures a high standard of performance from the battery to meet the user's requirements
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 168 mm |
| Height | 176 mm |
| Width | 132 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 32 Ah |
| Cold-test Current, EN | 300 A |
| Terminal Type | 4 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Title | Leisure Battery 12V - 110Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | N |
| Width | 171 mm |
| Voltage | 12 V |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 120 Ah |
| NCC Class | C |
| Length | 328 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Height | 237 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
- State Of Charge Indicator - Easy to use visual indicator to check the battery's charge and acid levels
- Low Box Model - Low Box 6110 box size available for fitment where height is an issue
- Maintenance Free - Fit & Forget - No Maintenance needed with the fully sealed range
- Up to 70 Cycles - Tested by the NCC to provide 70 complete cycles
- NCC rated Class C - Verified by the NCC the Platinum sealed range provides consumer confidence
Important compatibility info
| Replaces | EK700 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | AGM |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 72Ah - 760CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Created for OE purposes, its design, components and materi al give maximum power and top charge acceptance • Valve-regulated lead-acid batteries ensure maximum power a nd long lifespan • Top-level safety features and absolutely no free acid •Start-Stop AGM battery has 4 times extra cycle life compare d to standard conventional batteries
- Choose the Original Latest AGM generation approved by car manufacturers
- Ideal for large cars, SUVs, vans and vehicles with Start-Stop and power-hu
- Optimised for partial state of charge operations
- 4 times higher cycle life
- Top charge acceptance
- Exide’s AGM (Absorbent Glass Mat) battery uses high-performance components and materials, including high-surface glass mat separators, advanced lead-tin alloys and unique carbon additives in the active mass. New cutting-edge LifeGrid technology provides c

