Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Extra Description | S5 |
| Length | 278 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 100 |
| Key Words | 750A; 74Ah; 5Yr Warranty; 278x175x175 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Warranty | 5 year warranty |
| Length | 232 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Cold-test Current, EN | 580 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 16.2 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 580 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 005L |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 740 A |
| Terminal Type | 1 |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | BLACK dynamic |
| Length | 353 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 88 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 024 |
| Hold-down Type | B13 |
| Other Part Number | 588403074 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Key Words | 740A; 88Ah; 3Yr Warranty; 353x175x175 |
| Replaced by | 588403074K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta F5 Battery - 88Ah - 740CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Fulfills requirements of the OE as a matching spare part
- VARTA Dynamic SLI battery range is for cars with lower power needs that are built before 2000
- A trustworthy and maintenance-free choice that offers good value for money.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 700 A |
| Voltage | 12 V |
| Length | 353 mm |
| Height | 175 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 110 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Hold-down Type | B01 |
| Cold-test Current, EN | 830 A |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Length | 306 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Battery Type Code | 249 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 830 A |
| Other Part Number | 595404083 |
| Key Words | 830A; 95Ah; 4Yr Warranty; 306x173x225 |
| Replaced by | 595404083K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta G7 Battery - 95Ah - 830CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Battery Type Code | 096 |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Height | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Voltage | 12 V |
| Weight | 20000 |
| Length | 278 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Wet |
| Other Part Number | 100 |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 640A; 70Ah; 2Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 185 mm |
| Ampere-Hours | 74 A |
| Terminal Type | Side |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 260 mm |
| Other Part Number | MF78DT-630 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 179 mm |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 242 mm |
| Other Part Number | Exide W111VSE |
| Ampere-Hours | 57 A |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Length | 175 mm |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 21 Ah |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Height | 155 mm |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Width | 87 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Internal Length | 356 mm |
| Internal Width | 208 mm |
| Internal Height | 228 mm |
