Battery
Categories
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 920 A |
| Battery Type Code | 020 |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | INSTALLATION MASTER KIT |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 920A; 110Ah; 4Yr Warranty; 393x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Length | 393 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 920 A |
| Terminal Type | 1 |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Weight | 15000 |
| Battery Type Code | 005L EFB |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Length | 233 mm |
| Height | 225 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Ampere-Hours | 65 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | EFB |
| Extra Description | Running Bull |
| Key Words | 550A; 65Ah; 3Yr Warranty; 233x173x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Battery | EFB Battery |
| Length | 392 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 950 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 020 EFB |
| Title | Exide EFB Battery - 12 V - 105Ah - 950CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• High dynamic charge acceptance over battery’s lifespan • Extra energy for vehicles with and without Start-Stop syst ems (3 times more than conventional batteries) • EFB has 3 times higher cycle life than standard convention al batteries • Optimised regenerative braking functionality in vehicles w ith Start-Stop systems – ensuring maximum fuel savings and l ess CO2 emissions
- The new Exide EFB battery featuring Carbon Boost 2.0.supports all vehicles, with and without Start-Stop systems,which have high cycling requirements
- Extra energy for vehicles with and without
- High dynamic charge acceptance over life of battery
- First invented by Exide in 2008, EFB batteries have come to play an increasingly crucial role for car manufacturers in order to reduce fuel consumption and emissions. Now Exide brings the latest OE generation to the aftermarket, featuring Carbon Boost 2.0
Important compatibility info
| Width | 70 mm |
| Height | 85 mm |
| Battery Type Code | YTZ7S Compatible Lithium |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 115 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Extra Description | EXIDE Li-ion |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Li-Ion Battery, LFP Battery (LiFePO4), with load status display |
| Cold-test Current, EN | 150 A |
| Ampere-Hours | 2 Ah |
| Terminal Type | M12 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Up to 80% lighter than lead-acid batteries, enabling faste r acceleration and better performance • Long shelf-life and perfect for seasonal use • Exide Li-Ion batteries can fulfill more than 2000 cycles – for a long battery life • Ready to use & maintenance-free
Important compatibility info
| Filled Weight | 18.8 kg |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery | with handles, with load status display |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 096 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Length | 278 mm |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 740 A |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B03 |
| Key Words | 740A; 80Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |




