Battery
Categories
Important compatibility info
| Width | 180 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 255 Ah |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 230 Ah |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Ampere-Hours | 268 A |
| Length | 262 mm |
| Height | 268 mm |
| Voltage | 6 V |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 285 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Rated Power | 900 Wh |
| Extra Description | EXIDE DUAL AGM |
| Function | Starter Battery |
| Height | 240 mm |
| Width | 173 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Battery | AGM Battery |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| NCC Class | A |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Length | 330 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | SAE M |
| Post Positions | 9 |
| Warranty | 2 year warranty |
| Hold-down Type | B00 |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 100Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Dual AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Dual AGM battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popular recreational boats.
- The batteries are partially discharged during use. Dual AGM's reinforced design, combined with a good recharging procedure, is key to providing the best result and service life.
- EXIDE Dual AGM battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors.
- Exide AGM Equipment batteries are the right solution to face deep battery discharges due the utilization of energy hungry equipment, and it is the key to providing the longest service life duration. Exide Equipment agm is certified by DNV for your safety
Important compatibility info
| Length | 243 mm |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 270 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 245 A |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 232 Ah |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 210 Ah |
| Width | 187.5 mm |
| Height | 275 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Lithium |
| Ampere-Hours | 20 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Voltage | 12.8 V |
| Length | 181 mm |
| Height | 167 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 77 mm |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 760 A |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 708 A |
| PHCA (5 sec) | 1100 A |
| Terminal Type | Side |
| Battery Type Code | 75/86-705 (ODP-AGM75 86) |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 45 Ah |
| Height | 201 mm |
| Width | 173 mm |
| Length | 241 mm |
| Other Part Number | DUAL TERMINALS (SAE & SIDE) |
| Weight | 19700 |
| Ampere-Hours | 49 A |
| Height without pole | 188 mm |
| Warranty | 2 year warranty |

