Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 330 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Type | SAE M |
| Battery | AGM Battery |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE START AGM |
| Height | 240 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 9 |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 100Ah - 800CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), safe and c lean (spark-proof and spill-proof) • Suitable for side mount, high vibration & tilt resista nt • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Start AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- Start AGM battery range, with MCA* performance from 900-1100, is the ideal choice to cover all engine-start needs, from small outboards to big stern drives.
- The Start AGM design provides good performance and service life.
- The batteries are usually charged after starting the engine, as the alternator quickly returns consumed power.
- EXIDE's Start AGM battery range is designed to supply high power for engine start when installed alone in boats with basic equipment. It can also be installed in engine-dedicated battery banks for sophisticated yachts.
- Exide’s START AGM battery range is designed to supply high power for engine start when installed alone in boats with basic equipment. It can also be installed in engine-dedicated battery banks for sophisticated yachts. The batteries are usually charged af
Important compatibility info
| Length | 513 mm |
| Height | 223 mm |
| Width | 189 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 135 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | NAPA High Power Battery 12V - 135Ah - 760A |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Post Positions | 3 |
| Battery Type Code | 627 |
Additional Information
- OE Equivalent - Original quality spare part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied.
- Superior Reserve Capacity - Superior Reserve Capacity
- Maintenance Free - Maintenance Free, Not Maintenance Impossible
- Super Heavy Duty Performance - Delivering an exquisite level of performance for the user who may have higher ‘in vehicle electrical loads’.
- Increased Service Life - Increased Shelf and Service Life
- +30% Extra Power - Designed to facilitate those who demand more from their vehicles.
Important compatibility info
| Height without pole | 252 mm |
| Ampere-Hours | 213 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Length | 260 mm |
| Voltage | 6 V |
| Width | 180 mm |
| Height | 274 mm |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 185 Ah |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| BCI Group | 34 |
| Ampere-Hours | 65 A |
| Length | 261 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 825 A |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 208 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1000 A |
| Battery Type Code | 069 AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Weight | 20900 |
| Other Part Number | PC1500 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 72 Ah |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 52 Ah |
| PHCA (5 sec) | 1500 A |
| Key Words | 825A; 65Ah; 2Yr Warranty; 261x172x208 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 100h (Ah) | 120 Ah |
| Height | 240 mm |
| Type | AGM |
| Length | 328 mm |
| Weight | 30000 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 110 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Voltage | 12 V |
| Width | 172 mm |
| Warranty | 1 year warranty |


