Battery
Categories
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 107.2 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 100 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 87.7 Ah |
| Height | 220 mm |
| Length | 330 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Length | 250 mm |
| Weight | 12500 |
| Height | 206 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 43 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 500 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 97 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 650 A |
| Ampere-Hours | 45 A |
| Terminal Type | Threaded Post |
| Height without pole | 196 mm |
| PHCA (5 sec) | 1100 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 21800 |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 53 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 60 Ah |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 66 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 810 A |
| PHCA (5 sec) | 1320 A |
| BCI Group | 48 |
| Key Words | 680A; ; 2Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | N |
| Post Positions | 1 |
| Title | Golf & Mobility Battery - 1.3Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Charge Rate | 12 A |
| Cycles @ 50% DOD | 500 |
| Height | 222 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 328 mm |
| Extra Description | Platinum |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | F12 |
| Ampere-Hours | 120 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Legally Compliant - Meets international standards JIS C8702, BS6290-4 & IEC60896-21/39
- Tier 1 Manufacturing Partners - Products produced in accredited ISO9001 & ISO14001 certified facilities
- Low Self Discharge - Extended Shelf Life
- Recyclable Product - Environmentally friendly
- Fit In Any Position - Sealed AGM construction means the batteries can be placed in any orientation to ensure the best possible fit
- Absorbent glass material (AGM) separators & sealed construction prevents any acid spillage and provides added safety
- 500 cycles at 50% DOD - Extended service life, allowing you more power, more freedom, more fun
- Faster Recharge - Meaning less vehicle downtime
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Length | 330 mm |
| Height | 220 mm |
| Width | 171 mm |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 110 A |
| Warranty | 2 year warranty |
