Battery
Categories
Important compatibility info
| Battery Capacity 10h (Ah) | 18 Ah |
| Width | 127 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Length | 168 mm |
| Voltage | 12.8 V |
| Weight | 1120 |
| Type | Lithium |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Height | 177 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 30000 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 394 mm |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Type | AGM |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery Type Code | 020 AGM |
| Hold-down Type | B03 |
| Extra Description | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 950 A |
| Battery | with handles, AGM Battery |
| Filled Weight | 29.6 kg |
| Other Part Number | 61042 |
| Length | 393 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Key Words | 950A; 105Ah; 4Yr Warranty; 393x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 100h (Ah) | 95 Ah |
| Width | 169 mm |
| Height | 236 mm |
| Ampere-Hours | 85 A |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 70 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Height without pole | 211 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Length | 260 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Other Part Number | 70Ah - 85Ah |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 169 mm |
| Height | 178 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 47.5 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Type | Gel |
| Length | 259 mm |
| Weight | 17000 |
| Warranty | 1 year warranty |
