Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 262 mm |
| Height | 205 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 560 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | NAPA High Power Battery 12V - 70Ah - 560A |
| Hold-down Type | B12 |
| Terminal Type | T1 |
| Post Positions | 1 |
| Battery Type Code | 072 |
Additional Information
- OE Equivalent - Original quality spare part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied.
- Heavy Duty Performance - Ensures a high standard of performance from the battery to meet the users requirements.
- Diesel Approved - The standard range is approved for all diesel vehicles.
- Long Life - Specifically designed with Calcium/Calcium technology to extend the life of the battery.
Important compatibility info
| Extra Description | S4 |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Function | Starter Battery |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Hold-down Type | B00 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 078 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | 1 |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
Important compatibility info
| Battery | EFB |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Length | 278 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 650A; 65Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 175 mm |
| Length | 278 mm |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Battery | EFB |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Key Words | 650A; 65Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 EFB |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Type | EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Standard |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Width | 90 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 160 mm |
| Height | 161 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YB16B-A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Cold-test Current, EN | 200 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y4 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 16 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 216 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 167 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Length | 260 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 51913 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | F19-12B |
| Length | 186 mm |
| Height | 171 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y10 |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, DIN | 100 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | SILVER dynamic AGM |
| Cold-test Current, EN | 100 A |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 82 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 012 |
| Extra Description | YBX1000 CaCa Batteries |
| Length | 207 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 380 A |
| Hold-down Type | B03 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Cold-test Current, EN | 380 A |
| Battery | with handles |
| Filled Weight | 12.7 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Key Words | 380A; 45Ah; 3Yr Warranty; 207x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 351 mm |
| Height | 188 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | T1 |






