Battery
Categories
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 17 A |
| Height | 167 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 13.9 Ah |
| Other Part Number | 15Ah - 22Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Width | 77 mm |
| Length | 181 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 113 mm |
| Height | 130 mm |
| Width | 70 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 7 Ah |
| Cold-test Current, EN | 120 A |
| Terminal Type | 5 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 7 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | YB18L-A2 |
| Length | 181 mm |
| Height | 164 mm |
| Width | 92 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 18 Ah |
| Cold-test Current, EN | 200 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y7 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB18L-A2 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 56 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 078 |
| Extra Description | INSTALLATION MASTER KIT |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Length | 243 mm |
| Key Words | 510A; 56Ah; 4Yr Warranty; 243x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Post Positions | 1 |
| Cold-test Current, EN | 510 A |
| Terminal Type | 1 |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Other Part Number | Halfords HB075 / HCB075, 075FP, 075FS, 6H, ET3, Exide W065TE / W065BX |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 075 |
| Width | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Height | 175 mm |
| Key Words | 540A; 60Ah; 3Yr Warranty; 242x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Other Part Number | YB12A-A |
| Height | 161 mm |
| Width | 80 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Terminal Type | Female Thread |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 160 A |
| Length | 134 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 15 Ah |
| Battery Type Code | YB12AL-A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 10h (Ah) | 12 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Gel |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Width | 87 mm |
| Height | 145 mm |
| Battery Type Code | YTX14-BS Compatible |
| Ampere-Hours | 12.6 A |
| Length | 150 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Battery Type Code | 067 |
| Length | 278 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Key Words | 680A; 74Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 74Ah - 680CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Length | 354 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 017 |
Important compatibility info
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 75 Ah |
| Length | 302 mm |
| Width | 172 mm |
| Height | 220 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 95 A |
| Voltage | 12 V |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 120 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 860 A |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 690 A |
| Warranty | 4 year warranty |







