Battery
Categories
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 95 A |
| Type | Wet |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 860 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 690 A |
| Battery Type Code | XV27MF |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 302 mm |
| Other Part Number | 105Ah / Group 27 |
| Width | 172 mm |
| Height | 220 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 317 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Cold-test Current, EN | 730 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | AFB/EFB Start Stop Plus Battery 12V - 75Ah - 730A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 110 EFB |
Additional Information
- ECM (Enhanced Cyclic Mat) Start-Stop Technology - An evolution of the traditional lead acid battery that has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles and offers twice the cyclic capability of standard wet flooded batteries.
- OE Equivalent - Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied.
- 3-6% CO₂ & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO₂ levels & to encourage fuel savings of 3-6%.
- Extra Cyclic Performance → 270,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle.
- For Entry Level & Mid-Range Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This ECM battery has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles that have entered the market.
- WARNING – REPLACE ECM /AFB / EFB WITH ECM TECHNOLOGY BATTERIES ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only.
Important compatibility info
| Battery Capacity 10h (Ah) | 11 Ah |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Height | 110 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Width | 87 mm |
| Battery Type Code | YTZ14S Compatible |
| Length | 151 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 52 Ah |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 207 mm |
| Battery Type Code | 012 |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Cold-test Current, EN | 470 A |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 470 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | 552400047, Halfords HB012 / HCB012 |
| Key Words | 470A; 52Ah; 4Yr Warranty; 207x175x190 |
| Replaced by | C22 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta C22 Battery - 52Ah - 470CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Cold-test Current, EN | 450 A |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Filled Weight | 13.3 kg |
| Battery | with handles, with load status display |
| Port / Connector type | T1 |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Type | Starter Battery |
| Length | 207 mm |
| Ampere-Hours | 52 Ah |
| Battery Type Code | 012 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Key Words | 450A; 52Ah; 3Yr Warranty; 207x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery Type Code | 077 |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 380 A |
| Post Positions | 1 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Height | 190 mm |
| Other Part Number | 54464 |
| Length | 207 mm |
| Hold-down Type | B03 |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Filled Weight | 12.7 kg |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 380 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Key Words | 380A; 45Ah; 3Yr Warranty; 207x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Type | Wet |
| Height | 225 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 170 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 230 mm |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Battery Type Code | 005R |
| Other Part Number | 55D23R, 65D23R, 55D26R, N50, N50 Z, Exide W002BX / W002SE |
| Key Words | 510A; 60Ah; 3Yr Warranty; 230x170x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 239 mm |
| Height | 200 mm |
| Width | 133 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Cold-test Current, EN | 300 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Title | MF Conventional Battery 12V - 35Ah - 300CCA |
| Hold-down Type | B12 |
| Terminal Type | T1 |
| Post Positions | 1 |
| Battery Type Code | 038 |
Additional Information
- Long Life - Specifically designed with Calcium/Calcium technology to extend the life of the battery
- Diesel Approved - The standard range is approved for all diesel vehicles
- Heavy Duty Performance - Ensures a high standard of performance from the battery to meet the users requirements
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | CLASSIC * |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 70Ah - 640CCA |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 096 |
Additional Information
Technical Information
• Recommended for older cars and vehicles with basic electri cal requirements • Designed for maintenance-free performance •3DX Grid ensures that the active mass stays fixed on the me sh, resulting in better electrical performance and longer li fespan
- The ECONOMY Battery- Economy solution-
- 3DX Grid Technology
- Ideal for cars with basic power needs
- Reliable starting power. Available in a wide selection of sizes.
Important compatibility info
| Extra Description | Platinum |
| Hold-down Type | N |
| Charge Rate | 4 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Title | Golf & Mobility VRLA Battery - 40Ah |
| Cycles @ 50% DOD | 500 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Width | 166 mm |
| Height | 171 mm |
| Length | 198 mm |
| Terminal Type | F11 |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Legally Compliant - Meets International Standards JIS C8702, BS6290-4 & IEC60896-21/22
- Tier 1 Manufacturing Partners - Products produced in accredited ISO9001 & ISO14001 certified facilities
- Low Self Discharge - Extended shelf life
- Recyclable Product - Environmentally friendly
- Fit In Any Position - Sealed AGM construction means the batteries can be placed in any orientation to ensure the best possible fit
- Absorbent glass material (AGM) separators & sealed construction prevents any acid spillage and provides added safety
- 500 cycles at 50% DOD - Extended service life, allowing you more power, more freedom, more fun
- Faster Recharge - Meaning less vehicle downtime









