Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 302 mm |
| Height | 222 mm |
| Width | 170 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | NAPA Leisure Battery 12V - 90Ah - N/AA |
| Hold-down Type | N |
| Post Positions | 1 |
Additional Information
- NCC rated Class C - Verifed by the NCC the Platinum sealed range provides consumer confidence
- Up to 70 Cycles - Tested by the NCC to provide 70 complete cycles
- Maintenance Free - Fit & Forget - No Maintenance needed with the fully sealed range
- Low Box Model - Low Box 6110 box size available for fitment where height is an issue
- State Of Charge Indicator - Easy to use visual indicator to check the battery's charge and acid levels
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB16L-B |
| Voltage | 12 V |
| Width | 101 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Height | 156 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Length | 176 mm |
| Replaced by | YB16L-B |
| Terminal Type | Y6 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Ensures optimal performance and space efficiency in your vehicle.
Technical Information
Engineered with standard vibration resistance, providing dependable performance even under everyday driving conditions.
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Height | 110 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Cold-test Current, EN | 230 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | Y11 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTZ14S Compatible |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 345 mm |
| Height | 238 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Title | MF S/HD Conventional Battery 12V - 105Ah - 750CCA |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Post Positions | 1 |
| Battery Type Code | 664 |
Additional Information
- +30% Extra Power - Designed to facilitate those who demand more from their vehicles
- Increased Service Life - Increased Shelf and Service Life
- Super Heavy Duty Performance - Delivering an exquisite level of performance for the user who may have higher ‘in vehicle electrical loads’
- Maintenance Free – Under normal conditions the battery will require no maintenance however under extreme hot conditions it may suffer water loss so the battery can be topped up if needs be
- Superior Reserve Capacity - Larger reserve than equivalent spec
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Function | Starter Battery |
| Width | 87 mm |
| Cold-test Current, EN | 210 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 150 mm |
| Height | 161 mm |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Replaced by | YTX16-BS |
| Terminal Type | Y4 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Designed for mounting at angles of up to 25 degrees, offering flexible installation options without compromising performance or safety.
Technical Information
Maintenance-free battery designed to deliver dependable performance for your vehicle.
Technical Information
Built to withstand extreme road conditions, ensuring long-lasting reliability and performance.
Important compatibility info
| Length | 328 mm |
| Height | 237 mm |
| Width | 171 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | NAPA Leisure Battery 12V - 110Ah - N/AA |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Post Positions | 1 |
Additional Information
- NCC rated Class C - Verifed by the NCC the Platinum sealed range provides consumer confidence
- Up to 70 Cycles - Tested by the NCC to provide 70 complete cycles
- Maintenance Free - Fit & Forget - No Maintenance needed with the fully sealed range
- Low Box Model - Low Box 6110 box size available for fitment where height is an issue
- State Of Charge Indicator - Easy to use visual indicator to check the battery's charge and acid levels
Important compatibility info
| Length | 186 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 25 Ah |
| Height | 171 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 130 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Y10 |
| Cold-test Current, EN | 300 A |
| Battery Type Code | 52515 |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 181 mm |
| Title | Golf & Mobility Battery - 22Ah |
| Height | 167 mm |
| Width | 76 mm |
| Weight | 6400 |
| Capacity | 22 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa REC |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Commonly used in alarm systems, golf trolleys, wheelchairs, emergency lighting etc.
- High cyclic performance VRLA battery
- Double cycle life vs standard VRLA battery
- Absorbed Glass Mat construction with no free acid
- Excel
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Cold-test Current, EN | 210 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 150 mm |
| Width | 69 mm |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | GT12B-4 |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 11 |
| Height | 130 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 61 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | S5 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 075 |
| Key Words | 600A; 61Ah; 5Yr Warranty; 242x175x175 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |









