Battery
Categories
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 85Ah / Group 24 |
| Voltage | 12 V |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 85 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 600 A |
| Height | 225 mm |
| Length | 262 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height without pole | 210 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 207 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 52 Ah |
| Cold-test Current, EN | 520 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S5 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 063 |
| Key Words | 520A; 52Ah; 5Yr Warranty; 207x175x175 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Length | 230 mm |
| Battery Type Code | 005L |
| Voltage | 12 V |
| Width | 170 mm |
| Height | 225 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | 55D23L, 65D23L, 55D26L, Halfords HB005 / HCB005, N50 L, N60 L, Exide W005BX / W005SE |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Key Words | 510A; 60Ah; 3Yr Warranty; 230x170x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | INSTALLATION MASTER KIT |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Length | 243 mm |
| Battery Type Code | 027 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Terminal Type | 1 |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Length | 354 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 019 |
Important compatibility info
| Length | 345 mm |
| Height | 238 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 96 Ah |
| Cold-test Current, EN | 610 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Title | MF HD Conventional Battery 12V - 96Ah - 610CCA |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Post Positions | 1 |
| Battery Type Code | 644 |
Additional Information
- Improved Service Life - Increased shelf and service life
- Heavy Duty Performance - ensures a high standard of performance from the battery to meet the user's requirements
- Maintenance Free – under normal conditions the battery will require no maintenance however under extreme hot conditions it may suffer water loss so the battery can be topped up if needs be
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 140 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 165 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 8 |
| Length | 160 mm |
| Height | 130 mm |
| Width | 90 mm |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12V |
| Other Part Number | 078 |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Length | 243 mm |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | 1 |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 078 |
| Ampere-Hours | 56Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Lead Acid Battery |
Important compatibility info
| Key Words | 360A; 40Ah; 5Yr Warranty; 187x137x225 |
| Battery Type Code | 054H |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Filled Weight | 9.4 kg |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 360 A |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Port / Connector type | T1/T3 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 137 mm |
| Hold-down Type | B01 |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Type | Starter Battery |
| Height | 225 mm |
| Length | 187 mm |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 185 mm |
| Ampere-Hours | 74 A |
| Terminal Type | Side |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 260 mm |
| Other Part Number | MF78DT-630 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 179 mm |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Warranty | 4 year warranty |








