Battery by Enduroline
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 135 A |
| Length | 151 mm |
| Ampere-Hours | 7 A |
| Battery Type Code | YTZ10S Compatible |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 95 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
Important compatibility info
| Length | 181 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 77 mm |
| Height | 167 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 19 A |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 181 mm |
| Height | 167 mm |
| Width | 77 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 22 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 048 |
| Width | 129 mm |
| Voltage | 12 |
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 340 A |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Height | 225 mm |
| Battery | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | Unipart GBA3048 / GBA4048 |
| Length | 238 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 340A; 45Ah; 4Yr Warranty; 238x129x225 |


