Battery by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Width | 173 mm |
| Cold-test Current, EN | 950 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 9 |
| Extra Description | HD PRO |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | SAE A |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Type Code | C31-900 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 110Ah - 950CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
HD PRO • Ideal for trucks without special requirements in terms of vibration resistance, cycling, or cranking power • Robust and reliable design with hot melt fixation of plate groups • Complete range covering almost 100% of vehicle parc, including special types • Low maintenance - may need water topping up
- StartPRO offers reliable starting power and robust design, with hotmelt fixation of plate groups, making it an ideal choice for uneven roads.
- The StartPRO range covers almost 100% of the parc, including special types.
- EXIDE StartPRO is the ideal battery for standard use on trucks without special requirements for vibration resistance, cycling or cranking power.
- Exide StartPRO is the ideal battery for standard use on trucks without special requirements for vibration resistance, cycling or cranking power. The StartPRO range covers almost 100% of the parc, including special types. StartPRO offers reliable starting
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | M12 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Length | 150 mm |
| Height | 105 mm |
| Battery | AGM Battery |
| Voltage | 12 V |
| Width | 90 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | AGM |
| Cold-test Current, EN | 120 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 9 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Title | Exide Auxiliary Battery - 12 V - 9Ah - 120CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Created for OE purposes, its design, components and materi al give maximum power and top charge acceptance • Valve-regulated lead-acid batteries ensure maximum power a nd long lifespan • Top-level safety features and absolutely no free acid •Start-Stop AGM battery has 4 times extra cycle life compare d to standard conventional batteries
- Auxiliary batteries power the electrical equipment in certain cars, complementing the main starter battery.
- EXIDE designed its Auxiliary range with the experience gained from its original equipment business
- Exide designed its Auxiliary range with the experience gained from its original equipment business. Auxiliary batteries power the electrical equipment in certain cars, complementing the main starter battery. Ideal 12V power source for auxiliary systems in
Important compatibility info
| Height | 145 mm |
| Battery Type Code | AUX14 |
| Ampere-Hours | 13 Ah |
| Cold-test Current, EN | 200 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 150 mm |
| Post Positions | 1 |
| Extra Description | AGM |
| Terminal Type | M04 |
| Width | 90 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Battery | AGM Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Title | Exide Auxiliary Battery - 12 V - 13Ah - 200CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Created for OE purposes, its design, components and materi al give maximum power and top charge acceptance • Valve-regulated lead-acid batteries ensure maximum power a nd long lifespan • Top-level safety features and absolutely no free acid •Start-Stop AGM battery has 4 times extra cycle life compare d to standard conventional batteries
- Auxiliary batteries power the electrical equipment in certain cars, complementing the main starter battery.
- EXIDE designed its Auxiliary range with the experience gained from its original equipment business
- Exide designed its Auxiliary range with the experience gained from its original equipment business. Auxiliary batteries power the electrical equipment in certain cars, complementing the main starter battery. Ideal 12V power source for auxiliary systems in
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Extra Description | AGM |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Scre/Lug |
| Voltage | 12 V |
| Post Positions | 3 |
| Width | 100 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 80 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | AGM Battery |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Height | 100 mm |
| Cold-test Current, EN | 80 A |
| Length | 150 mm |
| Title | Exide Auxiliary Battery - 12 V - 14Ah - 80CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Created for OE purposes, its design, components and materi al give maximum power and top charge acceptance • Valve-regulated lead-acid batteries ensure maximum power a nd long lifespan • Top-level safety features and absolutely no free acid •Start-Stop AGM battery has 4 times extra cycle life compare d to standard conventional batteries
- Auxiliary batteries power the electrical equipment in certain cars, complementing the main starter battery.
- EXIDE designed its Auxiliary range with the experience gained from its original equipment business
- Exide designed its Auxiliary range with the experience gained from its original equipment business. Auxiliary batteries power the electrical equipment in certain cars, complementing the main starter battery. Ideal 12V power source for auxiliary systems in
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Function | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Battery | AGM Battery |
| Cold-test Current, EN | 200 A |
| Extra Description | AGM |
| Height | 145 mm |
| Width | 90 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | JLR |
| Battery Type Code | 151 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Other Part Number | CX23-10C655-AC,JDE32902,LR047630,LR047630X,LR047630S |
| Ampere-Hours | 15 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Title | Exide Auxiliary Battery - 12 V - 15Ah - 200CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Created for OE purposes, its design, components and materi al give maximum power and top charge acceptance • Valve-regulated lead-acid batteries ensure maximum power a nd long lifespan • Top-level safety features and absolutely no free acid •Start-Stop AGM battery has 4 times extra cycle life compare d to standard conventional batteries
- Auxiliary batteries power the electrical equipment in certain cars, complementing the main starter battery.
- EXIDE designed its Auxiliary range with the experience gained from its original equipment business
- Exide designed its Auxiliary range with the experience gained from its original equipment business. Auxiliary batteries power the electrical equipment in certain cars, complementing the main starter battery. Ideal 12V power source for auxiliary systems in

