Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Diameter | 12.1 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Steering arm type | for trailing arm |
| Outer diameter | 40 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Overall Length | 55 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Paired article numbers | NST8225 |
| Height | 55 mm |
Important compatibility info
| Length | 272 mm |
| Height | 50 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 118 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 272 mm |
| Height | 50 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 118 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Diameter | 42 mm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0200 |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Diameter | 42 mm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0200 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Length 1 | 103 mm |
| Quantity | 2 |
| Packaging height | 1 cm |
| Packaging length | 26 cm |
| Packaging width | 15 cm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Extra Description | NAPA Truck |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Length 1 | 103 mm |
| Quantity | 2 |
| Packaging height | 1 cm |
| Packaging length | 26 cm |
| Packaging width | 15 cm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Extra Description | NAPA Truck |
Important compatibility info
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA FE 0W-30 ECO LS |
| SAE Viscosity | 0W-30 |
| Title | Napa FE 0W-30 ECO LS (1L) |
| ACEA specification | C2 |
| API specification | SM, CF |
Additional Information
- Combines high performance with fuel efficiency
- Exceptional long term additive response
- Provides protection for diesel particulate filters and catalytic converters
- Covers the ACEA C2 low SAPS oil specification
- ACEA C2, API SM/CF
Important compatibility info
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA FE 0W-30 ECO LS |
| SAE Viscosity | 0W-30 |
| Title | Napa FE 0W-30 ECO LS (1L) |
| ACEA specification | C2 |
| API specification | SM, CF |
Additional Information
- Combines high performance with fuel efficiency
- Exceptional long term additive response
- Provides protection for diesel particulate filters and catalytic converters
- Covers the ACEA C2 low SAPS oil specification
- ACEA C2, API SM/CF
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 141 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 2 | 25 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 141 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 2 | 25 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 133 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 133 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 72 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 72 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6021 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6021 |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 314 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M12X1.5, M14X1.5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6881 |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 314 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M12X1.5, M14X1.5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6881 |
Important compatibility info
| Number of Seals | 1 |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Diameter 1 | 45.5 mm |
| Opening Temperature | 91 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| for OE number | 04495721 |
Important compatibility info
| Number of Seals | 1 |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Diameter 1 | 45.5 mm |
| Opening Temperature | 91 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| for OE number | 04495721 |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 120696 |
| Additional Information 2 | without thermostat |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 120696 |
| Additional Information 2 | without thermostat |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 310 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 310 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Outer diameter | 162 mm |
| Height | 195 mm |
| Inner diameter | 78 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















