Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake System | Akebono |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake System | Akebono |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | NST4669 |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | NST4669 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 1055 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 1055 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 306 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 306 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 12 mm |
| Outer diameter | 141 mm |
| Length | 238 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil spring with constant wire diameter |
| Type | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Thickness | 12 mm |
| Outer diameter | 141 mm |
| Length | 238 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spring Design | Coil spring with constant wire diameter |
| Type | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Length | 308 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 219 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 308 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 219 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Diameter | 14 mm |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Pressed |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Paired article numbers | NST0026 |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Diameter | 14 mm |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Pressed |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Paired article numbers | NST0026 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6650 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6650 |
Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Thread Size | M12x1.25mm, M16x1.5mm |
| Paired article numbers | NST6908 |
Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Thread Size | M12x1.25mm, M16x1.5mm |
| Paired article numbers | NST6908 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.25mm, M16x1.5mm |
| Paired article numbers | NST6907 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.25mm, M16x1.5mm |
| Paired article numbers | NST6907 |
Important compatibility info
| Length | 275 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 198 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 275 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 198 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Bolted |
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0214 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















