Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M18X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 278 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6172 |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 233 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M12X1.25, M16X1.0 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6318 |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 233 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M12X1.25, M16X1.0 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6318 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 264 mm |
| Paired article numbers | NST6654 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 264 mm |
| Paired article numbers | NST6654 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST7115 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST7115 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST7114 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST7114 |
Important compatibility info
| Length | 885 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 885 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake System | TRW |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake System | TRW |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Length | 336 mm |
| Width | 174 mm |
| Height | 53 mm |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Length | 336 mm |
| Width | 174 mm |
| Height | 53 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Outer diameter 1 | 84 mm |
| Height | 155 mm |
| Thread Size | M 16 X 1.5 |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Outer diameter 1 | 84 mm |
| Height | 155 mm |
| Thread Size | M 16 X 1.5 |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Thread Size | M16X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 234 mm |
| Paired article numbers | NST6657 |
Important compatibility info
| Thread Size | M16X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 234 mm |
| Paired article numbers | NST6657 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 14 mm. 53 mm |
| Paired article numbers | NST8266 |
| Length | 50 mm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 14 mm. 53 mm |
| Paired article numbers | NST8266 |
| Length | 50 mm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Engine Oil |
| Packing Type | Bottle |
| API specification | SN/CF |
| ACEA specification | A3/B3, A3/B4 |
| Grade | Multigrade |
| Volume | 1 L |
| SAE Viscosity | 5W-40 |
| Specification | GM LL-B-025, MB-229.3, Porsche A40, PSA B71 2296, RENAULT RN0700, RENAULT RN0710, VW 502 00/505 00 |
| Function | Engine Oil |
| Oil Specification | Vauxhall GM LL-B-025, PSA B71 2296, RENAULT RN0700, RN0710, PORSCHE A40, VW 502.00, 505.00, 501.01, Mercedes MB 229.5, 229.3, BMW LL-01 |
| Capacity | 1 L |
| Oil | Synthetic Oil |
| Extra Description | NAPA 5W-40 PREMIUM |
| Key Words | Premium; Synthetic |
| Title | Napa 5W-40 PREMIUM (1L) |
Additional Information
- Provides ultimate engine protection for all driving condition
- Not to be used in vehicles with diesel particulate filters
- Suitable for a wide range of vehicles
- Excellent high temperature stability
- ACEA A3/B3, A3/B4 | API SN/CF
- VW 502.00 / 505.00, 229.3, GM LL-B-025, PSA B71 2296, RENAULT RN0700, RN0710, PORSCHE A40
- VW 502.00, 505.00, 501.01, MB 229.5, 229.3, GM LL-B-025, BMW LL-01, PSA B71 2296, RENAULT RN0700, RN0710, PORSCHE A40
Important compatibility info
| Type | Engine Oil |
| Packing Type | Bottle |
| API specification | SN/CF |
| ACEA specification | A3/B3, A3/B4 |
| Grade | Multigrade |
| Volume | 1 L |
| SAE Viscosity | 5W-40 |
| Specification | GM LL-B-025, MB-229.3, Porsche A40, PSA B71 2296, RENAULT RN0700, RENAULT RN0710, VW 502 00/505 00 |
| Function | Engine Oil |
| Oil Specification | Vauxhall GM LL-B-025, PSA B71 2296, RENAULT RN0700, RN0710, PORSCHE A40, VW 502.00, 505.00, 501.01, Mercedes MB 229.5, 229.3, BMW LL-01 |
| Capacity | 1 L |
| Oil | Synthetic Oil |
| Extra Description | NAPA 5W-40 PREMIUM |
| Key Words | Premium; Synthetic |
| Title | Napa 5W-40 PREMIUM (1L) |
Additional Information
- Provides ultimate engine protection for all driving condition
- Not to be used in vehicles with diesel particulate filters
- Suitable for a wide range of vehicles
- Excellent high temperature stability
- ACEA A3/B3, A3/B4 | API SN/CF
- VW 502.00 / 505.00, 229.3, GM LL-B-025, PSA B71 2296, RENAULT RN0700, RN0710, PORSCHE A40
- VW 502.00, 505.00, 501.01, MB 229.5, 229.3, GM LL-B-025, BMW LL-01, PSA B71 2296, RENAULT RN0700, RN0710, PORSCHE A40
Important compatibility info
| Length | 367 mm |
| Height | 131 mm |
| Width | 159 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 367 mm |
| Height | 131 mm |
| Width | 159 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 213 mm |
| Height | 20 mm |
| Width | 188 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 213 mm |
| Height | 20 mm |
| Width | 188 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















