Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Outer diameter | 162 mm |
| Height | 195 mm |
| Inner diameter | 78 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 297 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 99 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Length | 297 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 99 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Axle Joint Length | 147 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6006 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Axle Joint Length | 147 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6006 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M16X1.5 |
| Axle Joint Length | 354 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6982 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M16X1.5 |
| Axle Joint Length | 354 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6982 |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST8070 |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST8070 |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8487 |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8487 |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Length | 260 mm |
| Height | 40 mm |
| Width | 173 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 260 mm |
| Height | 40 mm |
| Width | 173 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M12x1.25, M14x1.5 |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Diameter | 15 mm |
| Type | Ball Joint |
| for OE number | 4333009230 |
| Paired article numbers | NST0135 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M12x1.25, M14x1.5 |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Diameter | 15 mm |
| Type | Ball Joint |
| for OE number | 4333009230 |
| Paired article numbers | NST0135 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.75 |
| Material | Aluminium, Cast Steel |
| Length | 286 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4338 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.75 |
| Material | Aluminium, Cast Steel |
| Length | 286 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4338 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 1220 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 1220 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 355 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 355 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 413 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 413 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Length | 189 mm |
| Height | 25 mm |
| Width | 187 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 189 mm |
| Height | 25 mm |
| Width | 187 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 289 mm |
| Height | 36 mm |
| Width | 245 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 289 mm |
| Height | 36 mm |
| Width | 245 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Steering arm type | for control arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Pressed |
| Paired article numbers | NST0257 |
Important compatibility info
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Steering arm type | for control arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Pressed |
| Paired article numbers | NST0257 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M18X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 278 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6172 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















