Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Thread Size | M12x1.25mm, M16x1.5mm |
| Paired article numbers | NST6908 |
Important compatibility info
| Length | 275 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 198 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 275 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 198 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Bolted |
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0214 |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Bolted |
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0214 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4321 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4321 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with external thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with external thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST7087 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST7087 |
Important compatibility info
| Capacity | 1 L |
| API specification | SL, CF |
| ACEA specification | A1/B1, A5/B5 |
| Oil Specification | FORD WSS-M2C913-D, WSS-M2C913-C, WSS-M2C913-A, WSS-M2C913-B, JAGUAR LAND ROVER STJLR.03.5003, RENAULT RN0700 |
| Specification | FORD WSS-M2C913-C, FORD WSS-M2C913-D, Renault RN0700 |
| Packing Type | Bottle |
| Type | Engine Oil |
| Volume | 1 L |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Function | Engine Oil |
| Grade | Multigrade |
| Extra Description | NAPA FD 5W-30 ECO |
| Key Words | FD; ECO; Economy; Synthetic |
| Title | Napa FD 5W-30 ECO (1L) |
| Oil | Synthetic Oil |
Additional Information
- Provides outstanding wear protection
- Backwards compatible to Ford M2C913-A and 913-B specifications
- Delivers high performance with exceptional fuel efficiency
- Suitable for many Ford vehicles (excluding EcoBoost & EcoBlue engines)
- ACEA A5/B5, A1/B1, API SL/CF
- FORD WSS-M2C913-D, WSS-M2C913-C, JAGUAR LAND ROVER STJLR.03.5003, RENAULT RN0700
- FORD WSS-M2C913-D, WSS-M2C913-C, JAGUAR LAND ROVER STJLR.03.5003, RENAULT RN0700
Important compatibility info
| Capacity | 1 L |
| API specification | SL, CF |
| ACEA specification | A1/B1, A5/B5 |
| Oil Specification | FORD WSS-M2C913-D, WSS-M2C913-C, WSS-M2C913-A, WSS-M2C913-B, JAGUAR LAND ROVER STJLR.03.5003, RENAULT RN0700 |
| Specification | FORD WSS-M2C913-C, FORD WSS-M2C913-D, Renault RN0700 |
| Packing Type | Bottle |
| Type | Engine Oil |
| Volume | 1 L |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Function | Engine Oil |
| Grade | Multigrade |
| Extra Description | NAPA FD 5W-30 ECO |
| Key Words | FD; ECO; Economy; Synthetic |
| Title | Napa FD 5W-30 ECO (1L) |
| Oil | Synthetic Oil |
Additional Information
- Provides outstanding wear protection
- Backwards compatible to Ford M2C913-A and 913-B specifications
- Delivers high performance with exceptional fuel efficiency
- Suitable for many Ford vehicles (excluding EcoBoost & EcoBlue engines)
- ACEA A5/B5, A1/B1, API SL/CF
- FORD WSS-M2C913-D, WSS-M2C913-C, JAGUAR LAND ROVER STJLR.03.5003, RENAULT RN0700
- FORD WSS-M2C913-D, WSS-M2C913-C, JAGUAR LAND ROVER STJLR.03.5003, RENAULT RN0700
Important compatibility info
| Height | 30 mm |
| Length | 252 mm |
| Width | 224 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Height | 30 mm |
| Length | 252 mm |
| Width | 224 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Filter type | Spin-on Filter |
| Outer diameter | 91 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Height | 138 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
Important compatibility info
| Filter type | Spin-on Filter |
| Outer diameter | 91 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Height | 138 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Cone Size | 16 mm |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Steering arm type | for control arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0034 |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Cone Size | 16 mm |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Steering arm type | for control arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0034 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Ball Joint |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0075 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Ball Joint |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0075 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Thread Size | M14x1.25 |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6833 |
Important compatibility info
| Thread Size | M14x1.25 |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6833 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Thread Size | M14x1.25 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6832 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Thread Size | M14x1.25 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6832 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 785 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















