Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 265 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 265 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 310 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 310 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 144 mm |
| Height | 54 mm |
| Length | 267 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 144 mm |
| Height | 54 mm |
| Length | 267 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 141 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 199 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Length | 141 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 199 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter | 16 mm |
| Height | 167 mm |
| Inner diameter 1 | 24 mm |
| Outer diameter | 65 mm |
Important compatibility info
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter | 16 mm |
| Height | 167 mm |
| Inner diameter 1 | 24 mm |
| Outer diameter | 65 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Bearing Type | Rolling Bearing |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Bearing Type | Rolling Bearing |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Mounting Type | Pressed |
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Diameter | 20 mm |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0206 |
Important compatibility info
| Mounting Type | Pressed |
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Diameter | 20 mm |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0206 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M16x2.0 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6124 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M16x2.0 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6124 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with external thread |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6347 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with external thread |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6347 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with left-hand thread, with external thread |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6346 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with left-hand thread, with external thread |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6346 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Upper, Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8259 |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Diameter | 10 mm. 40 mm |
| Length | 30 mm |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Upper, Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8259 |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Diameter | 10 mm. 40 mm |
| Length | 30 mm |
Important compatibility info
| Overall Length | 60 mm |
| Outer diameter | 68 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber Mount |
| Paired article numbers | NST8317 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Diameter | 14 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Overall Length | 60 mm |
| Outer diameter | 68 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber Mount |
| Paired article numbers | NST8317 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Diameter | 14 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 176 mm |
| Height | 70 mm |
| Length | 292 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 176 mm |
| Height | 70 mm |
| Length | 292 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














