Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 18 mm. 55 mm |
| Placement on Vehicle | Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 50 mm |
| Paired article numbers | NST8290 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 18 mm. 55 mm |
| Placement on Vehicle | Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 50 mm |
| Paired article numbers | NST8290 |
Important compatibility info
| Length | 326 mm |
| Height | 50 mm |
| Width | 252 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 326 mm |
| Height | 50 mm |
| Width | 252 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 272 mm |
| Width | 233 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Height | 32 mm |
Important compatibility info
| Length | 272 mm |
| Width | 233 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Height | 32 mm |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Function | Coolant Flange |
| Material | Plastic |
| Type | Coolant Flange |
| Additional Information 2 | without thermostat |
| Additional Information | without gasket/seal |
| for OE number | 038121121D, 06A121121C, 06A121121D |
Important compatibility info
| Function | Coolant Flange |
| Material | Plastic |
| Type | Coolant Flange |
| Additional Information 2 | without thermostat |
| Additional Information | without gasket/seal |
| for OE number | 038121121D, 06A121121C, 06A121121D |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake System | TRW |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 19 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake System | TRW |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 19 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 17.5 mm. 29 mm. 40 mm. 50 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 2 | 40 mm |
| Width 1 | 15 mm |
| Inner diameter 2 | 18 mm |
| Outer diameter 1 | 50 mm |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
| Width 2 | 15 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 17.5 mm. 29 mm. 40 mm. 50 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 2 | 40 mm |
| Width 1 | 15 mm |
| Inner diameter 2 | 18 mm |
| Outer diameter 1 | 50 mm |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
| Width 2 | 15 mm |
Important compatibility info
| Length | 294 mm |
| Height | 46 mm |
| Width 1 | 231 mm |
| Width 2 | 157 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 294 mm |
| Height | 46 mm |
| Width 1 | 231 mm |
| Width 2 | 157 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 216 mm |
| Height | 32 mm |
| Width | 200 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 216 mm |
| Height | 32 mm |
| Width | 200 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Outer diameter | 72 mm |
| Height | 100 mm |
| Inner diameter 1 | 26 mm |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Outer diameter | 72 mm |
| Height | 100 mm |
| Inner diameter 1 | 26 mm |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Length | 284 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Length | 284 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST8101 |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| for OE number | 31351094556, 33556751269 |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST8101 |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| for OE number | 31351094556, 33556751269 |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Length 1 | 147 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 288 mm |
| Height | 58 mm |
| Length | 213 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Length 1 | 147 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 288 mm |
| Height | 58 mm |
| Length | 213 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 248 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 216 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 248 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 216 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Length | 150 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Length | 150 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














