Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 62 mm |
| Diameter | 19 mm. 57 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8116 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 62 mm |
| Diameter | 19 mm. 57 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8116 |
Important compatibility info
| Length | 248 mm |
| Height | 55 mm |
| Width | 132 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 248 mm |
| Height | 55 mm |
| Width | 132 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Width | 234 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Length | 260 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Height | 54 mm |
Important compatibility info
| Width | 234 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Length | 260 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Height | 54 mm |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 101 mm |
| Outer diameter 1 | 68 mm |
| Outer diameter 2 | 68 mm |
| Inner diameter 1 | 24 mm |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 101 mm |
| Outer diameter 1 | 68 mm |
| Outer diameter 2 | 68 mm |
| Inner diameter 1 | 24 mm |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Outer diameter | 76 mm |
| Height | 128 mm |
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 29 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter | 76 mm |
| Height | 128 mm |
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 29 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with left-hand thread, with external thread |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left |
| Thread Size | M20x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6350 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with left-hand thread, with external thread |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left |
| Thread Size | M20x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6350 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8190 |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8190 |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| for OE number | 032121110C |
| Opening Temperature | 80 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Number of Seals | 1 |
Important compatibility info
| for OE number | 032121110C |
| Opening Temperature | 80 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Number of Seals | 1 |
Important compatibility info
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
| Placement on Vehicle | Cylinder Head |
| for OE number | 3L121132AA |
Important compatibility info
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
| Placement on Vehicle | Cylinder Head |
| for OE number | 3L121132AA |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Length 1 | 300 mm |
| Quantity | 2 |
| Packaging height | 1 cm |
| Packaging length | 26 cm |
| Packaging width | 15 cm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Extra Description | NAPA Truck |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Length 1 | 300 mm |
| Quantity | 2 |
| Packaging height | 1 cm |
| Packaging length | 26 cm |
| Packaging width | 15 cm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Extra Description | NAPA Truck |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 185 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 185 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 199 mm |
| Height | 50 mm |
| Length | 189 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 199 mm |
| Height | 50 mm |
| Length | 189 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width 2 | 133 mm |
| Width 1 | 190 mm |
| Height | 66 mm |
| Length | 243 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width 2 | 133 mm |
| Width 1 | 190 mm |
| Height | 66 mm |
| Length | 243 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 76 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Diameter | 62 mm |
| Height | 79 mm |
| Width | 71 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Length | 76 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Diameter | 62 mm |
| Height | 79 mm |
| Width | 71 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 72 mm |
| Inner diameter 2 | 63 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Height | 97 mm |
| Outer diameter | 110 mm |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 72 mm |
| Inner diameter 2 | 63 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Height | 97 mm |
| Outer diameter | 110 mm |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Filter type | Spin-on Filter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














