Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Diameter | 16 mm |
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Number of mounting bores | 2 |
| Mounting Type | Bolted |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0065 |
| Flange Hole Diameter | 12 mm |
Important compatibility info
| Diameter | 16 mm |
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Number of mounting bores | 2 |
| Mounting Type | Bolted |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0065 |
| Flange Hole Diameter | 12 mm |
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Height 2 | 31 mm |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 53 mm |
| Type | Thermostat, coolant |
| Height 1 | 53 mm |
| Diameter 1 | 52 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| for OE number | 1765657 |
| Additional Information 2 | without sensor |
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Height 2 | 31 mm |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 53 mm |
| Type | Thermostat, coolant |
| Height 1 | 53 mm |
| Diameter 1 | 52 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| for OE number | 1765657 |
| Additional Information 2 | without sensor |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 1110 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 1110 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 270 mm |
| Height | 61 mm |
| Width | 175 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 270 mm |
| Height | 61 mm |
| Width | 175 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Height | 30 mm |
| Length | 175 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 138 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Height | 30 mm |
| Length | 175 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 138 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Height | 86 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Thread Size | M 20 X 1.5 |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Height | 86 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Thread Size | M 20 X 1.5 |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Cone Size | 16 mm |
| Thread Size | M14x1.5, M40x1.5 |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Bolted |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0055 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Cone Size | 16 mm |
| Thread Size | M14x1.5, M40x1.5 |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Bolted |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0055 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Bolted |
| Diameter | 17 mm |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0193 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Bolted |
| Diameter | 17 mm |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0193 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Thread Size | M16x1.5 RHT |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Thread Size | M16x1.5 RHT |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 159 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 303 mm |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 159 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 303 mm |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 275 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 275 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 177 mm |
| Height | 49 mm |
| Length | 321 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 177 mm |
| Height | 49 mm |
| Length | 321 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 219 mm |
| Height | 85 mm |
| Width 1 | 193 mm |
| Width 2 | 155 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 219 mm |
| Height | 85 mm |
| Width 1 | 193 mm |
| Width 2 | 155 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 63 mm |
| Height | 114 mm |
| Outer diameter | 94 mm |
| Thread Size | M 26 X 1.5 |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 72 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 63 mm |
| Height | 114 mm |
| Outer diameter | 94 mm |
| Thread Size | M 26 X 1.5 |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 72 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














