Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Brake System | ATE |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Brake System | ATE |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Height | 48 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Bushing, axle beam |
| Type | Bushing, axle beam |
| Outer diameter | 40 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
| Paired article numbers | NST8062 |
Important compatibility info
| Height | 48 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Bushing, axle beam |
| Type | Bushing, axle beam |
| Outer diameter | 40 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
| Paired article numbers | NST8062 |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Material | Plastic |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 06A121132R |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Material | Plastic |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 06A121132R |
Important compatibility info
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 19.0 mm. 29 mm. 45.0 mm. 50 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
| Inner diameter 2 | 19 mm |
| Outer diameter 1 | 50 mm |
| Width 1 | 15 mm |
| Outer diameter 2 | 45 mm |
| Width 2 | 17 mm |
| Replaces | PWB1793 |
Important compatibility info
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 19.0 mm. 29 mm. 45.0 mm. 50 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
| Inner diameter 2 | 19 mm |
| Outer diameter 1 | 50 mm |
| Width 1 | 15 mm |
| Outer diameter 2 | 45 mm |
| Width 2 | 17 mm |
| Replaces | PWB1793 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 280 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 280 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 187 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 389 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 187 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 389 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 101 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 101 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 256 mm |
| Height | 36 mm |
| Width | 224 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 256 mm |
| Height | 36 mm |
| Width | 224 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 224 mm |
| Width | 235 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Height | 30 mm |
Important compatibility info
| Length | 224 mm |
| Width | 235 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Height | 30 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 776 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 776 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 274 mm |
| Height | 33 mm |
| Width | 140 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 274 mm |
| Height | 33 mm |
| Width | 140 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 415 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 222 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 415 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 222 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Thread Size | M12x1.25 |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Pressed |
| Paired article numbers | NST0267 |
Important compatibility info
| Thread Size | M12x1.25 |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Pressed |
| Paired article numbers | NST0267 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 50 mm |
| Diameter | 19 mm. 61 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8106 |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 50 mm |
| Diameter | 19 mm. 61 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8106 |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














