Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 146 mm |
| Height | 63 mm |
| Length | 279 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 146 mm |
| Height | 63 mm |
| Length | 279 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 118 mm |
| Inner diameter 1 | 118 mm |
| Height | 124 mm |
| Outer diameter | 168 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 118 mm |
| Inner diameter 1 | 118 mm |
| Height | 124 mm |
| Outer diameter | 168 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake System | Lockheed |
| Bolt length | 93 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake System | Lockheed |
| Bolt length | 93 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Height | 174 mm |
| Inner diameter 2 | 36 mm |
| Outer diameter | 82 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Height | 174 mm |
| Inner diameter 2 | 36 mm |
| Outer diameter | 82 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8399 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8399 |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | In-Line Filter |
| Outer diameter | 75 mm |
| Height | 171 mm |
| Type | Fuel filter |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | In-Line Filter |
| Outer diameter | 75 mm |
| Height | 171 mm |
| Type | Fuel filter |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 235 mm |
| Height | 42 mm |
| Length | 297 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 235 mm |
| Height | 42 mm |
| Length | 297 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Height | 95 mm |
| Outer diameter | 77 mm |
| Thread Size | M 20 X 1.5 |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Inner diameter 1 | 71 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Height | 95 mm |
| Outer diameter | 77 mm |
| Thread Size | M 20 X 1.5 |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Inner diameter 1 | 71 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 23 mm |
| Height | 122 mm |
| Inner diameter 1 | 12 mm |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Outer diameter | 82 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 23 mm |
| Height | 122 mm |
| Inner diameter 1 | 12 mm |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Outer diameter | 82 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 235 mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 254 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 235 mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 254 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Length | 354 mm |
| Height | 49 mm |
| Width | 102 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 354 mm |
| Height | 49 mm |
| Width | 102 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8435 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8435 |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 92 °C |
| Diameter 1 | 48 mm |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| for OE number | 4792160 |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 92 °C |
| Diameter 1 | 48 mm |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| for OE number | 4792160 |
Important compatibility info
| Function | Coolant Flange |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Material | Plastic |
| Type | Coolant Flange |
| for OE number | 048121145B |
Important compatibility info
| Function | Coolant Flange |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Material | Plastic |
| Type | Coolant Flange |
| for OE number | 048121145B |
Important compatibility info
| Length | 265 mm |
| Height | 56 mm |
| Width | 134 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 265 mm |
| Height | 56 mm |
| Width | 134 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














